Kayıt    Giriş    Forum    Ara    SSS

Forum ana sayfa » PRELUDE JENERASYONLARI » PRELUDE G5

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 62 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: ABS
 Mesaj Gönderilme zamanı: Çrş May 06, 2015 8:01 am 
Kullanıcı avatarı

hondaperformans yazdı:
Crx-Si yazdı:
Haftasonu istanbulda idim maç vs. aile ziyareti arkadaşlarla gelmiştik o yüzden prelude ankarada kalmıştı neyse pazar gecesi geldim. Sabah işe giderken de prelude bindim sonra benzinliğe gidip depomu doldurdum tabi bu arada ABS lambası yanmaya devam ediyor. Şirkete gidince sıfırlama işlemini gerçekleştiririm diye düşünürken iş yerime yaklaşırken arıza lambasına baktım ve söndüğünü gördüm :D Karnı doydu da kıyak mı geçti diyeceğim de ben parça benzin almıyorum bitmeye yakın tamamını dolduruyorum :D Durum böyle arkadaşlar sonra ani bir fren yapıp konrol ettim bayağı bir yavaşladıktan sonra kayma hissi ile beraber devreye girdi. Şimdilik bir problem görünmüyor.

benim abs arızam da bu şekilde başlamıştı...
umarım geçici bir sorundur.

Muhtemelen dediğin gibi oldu abi çünkü sabah tekrar çalıştırdığımda Abs lambası yeniden yanmaya başladı ben de bu defa iki pin li soketi köprüledim ve denilen işlemleri yaptım ancak iki kere yanıp söndükten sonra tekrar yanmaya devam etti. En kısa zamanda servise gidip kontrol ettireceğim bakalım ne çıkacak. Siz nasıl çözdünüz abi ya da sorunun kaynağı ne çıkmıştı?

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Çrş May 06, 2015 11:09 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Crx-Si yazdı:
hondaperformans yazdı:
Crx-Si yazdı:
Haftasonu istanbulda idim maç vs. aile ziyareti arkadaşlarla gelmiştik o yüzden prelude ankarada kalmıştı neyse pazar gecesi geldim. Sabah işe giderken de prelude bindim sonra benzinliğe gidip depomu doldurdum tabi bu arada ABS lambası yanmaya devam ediyor. Şirkete gidince sıfırlama işlemini gerçekleştiririm diye düşünürken iş yerime yaklaşırken arıza lambasına baktım ve söndüğünü gördüm :D Karnı doydu da kıyak mı geçti diyeceğim de ben parça benzin almıyorum bitmeye yakın tamamını dolduruyorum :D Durum böyle arkadaşlar sonra ani bir fren yapıp konrol ettim bayağı bir yavaşladıktan sonra kayma hissi ile beraber devreye girdi. Şimdilik bir problem görünmüyor.

benim abs arızam da bu şekilde başlamıştı...
umarım geçici bir sorundur.

Muhtemelen dediğin gibi oldu abi çünkü sabah tekrar çalıştırdığımda Abs lambası yeniden yanmaya başladı ben de bu defa iki pin li soketi köprüledim ve denilen işlemleri yaptım ancak iki kere yanıp söndükten sonra tekrar yanmaya devam etti. En kısa zamanda servise gidip kontrol ettireceğim bakalım ne çıkacak. Siz nasıl çözdünüz abi ya da sorunun kaynağı ne çıkmıştı?

Onurcum abs sistemi arızanı dikkatle takip ediyorum.
dediğim gibi bendeki başlangıç bulgularının aynısı...
abs lambası yanıyorken iki pinli soketi resetleyip abs kodlarını kaydet bakalım.
muhtemel 51 ana arıza 53 ve 81 buna bağlı arızalar olarak çıkacaktır.
81 bazen kodlamayabiliyor.
51 abs pompa motor arızası
53 abs pompa motoru çalışmaya çalışıyor ama çalışamıyor gibi bişey
81 beyin arızası (abs çalışmaya çalışıp başaramadığı için beyin görevini yapamıyor ve ani frenlemelerde abs devreye girmediği için "lanet olsun başaramadım" :) diyerek kendi kendinin arıza kodunu veriyor.)

zamanla şunu yapacak... ilk önce bunu bir kontrol et.
sabah ilk çalıştırmada abs lambası yanmayacak. ta ki aracı stop edip tekrar çalıştırıncaya kadar.
yani bir gün sabah ilk çalıştırdın ve abs lambası yanmıyor, abs devrede, herhangi biryerde dur ve stop et. sonra tekrar çalıştır. abs lamban yanacak mı yanmayacak mı ona bir bak bakalım.

bu arızanın giderilmesi için biraz daha bekle bence.
Özkanla yaptığımız çalışmaları seninle de yaparak tam net arızayı bulacağız.
artık tamamen süreli yanmasını bekle... inşallah geçici bir durumdur diye de dua ediyorum.
ben çıkma abs modülü aldım. daha henüz takmadım. bunu takıp sorunumu giderdikten sonra rahat rahat kendi arızalı abs modülümü sökeceğim. arızayı bizzat tespit edeceğim.
olursa seninkini de bu şekilde tamir ederiz. veya benim tamir ettiğimi senin arızalı olanla değiştiririz. sonra da seninkini tamir eder istersen tekrar yerine takarız istersen de öyle kalır. benim için farketmez. ben de arıza onarımımın testini yapmış olurum.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Cum May 08, 2015 8:26 am 
Kullanıcı avatarı

Abi dün de aradın konuştuk çok teşekkür ederim bu aralar işlerimin yoğunluğundan araçlara sadece binebiliyorum değişerekten de olsa :D Aynı problem accordumda da var onda lambayı sökmüşler daha önce yazmıştım ustam sigortasını kontrol ettiğinde motorundan ses geliyordu ancak bırakamamıştım süreç dar olduğu için. Bunların hepsini vakit ve para harcamam gerek ama prelude için sizin yaptığınız çalışmalar bunu daha makul rakamlara çekecek ve araçlarımız ve herkes için çözüm olacaktır. Aracın arıza lambasını gözlemliyorum bu süreçte.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Cum May 08, 2015 9:30 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

arıza şu anda oynak durumda...
bir çalışır bir çalışmaz...
bu durumda yapacak iki şey var
1- arıza durumu sabitleninceye (stabil olana) kadar beklemek.
2- abs çalışmadığı anda ve çalıştığı andaki fren tepkime farklarına karşı her zaman abs lambasını gözlemleyerek olası sürprizlere hazır olmak gereklidir. Aman dikkat.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Cmt May 09, 2015 10:48 am 

Arkadaslar benim abs de devre disi ariza kodu olarak hiz sensörü kilometre sensörü diyor fakat km calisiyor anlamadım gitti

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Cmt May 09, 2015 2:20 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

bu arıza muhtemelen Konyadaki (mst06) mustafanın aracı beyaz g5 prelude de var.
Turgay ile biraz muhakeme yapmıştık.
distribitörün oradan aşağı bakınca bir tane km sensörü var...
ama dört lastikte de birertane abs sensörü var veya hız sensörü... tam olarak anlayamamıştım.
malum jak rsetlenerek bakılınca hangi arıza kodunu veriyor acaba? ona bakmak lazım.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Sal May 19, 2015 6:40 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

konunun buraya daha uygun olduğunu düşünerek buraya ekledim...

işte amerikadan gelen ve bizdeki abs motorunun yer değişimi aşaması.

sökme ve diğerini takma işlemleri
önce abs modülüne giren 2 adet giriş ve dört teker için çıkış yapan 6 adet metal hidrolik borularının itina ile sökülmesi...
sonra direksiyon hidrolik yağ kabının sehpasından çıkarılarak hafifçe kenara çekilmesi ve sehpasının oradan sökülmesi...
3 adet jakın yerlerinden çıkarılması...
kendi sehpasına 3 adet darbe emici burç ile oturtulmuş olan abs modülünün sehpası ile beraber 3 dikey civatalarından sökülmesi...
hidrolik yağ yavaş yavaş sızma şeklinde akıyor , püskürmüyor , üstübü veya emici özelliği olan bez sünger ile desteklenirse iyi oluyor...
metal hidrolik hortımların bir gerideki plastik ayağı da sökülüp hortumlar fazla ganırttırmadan yana alınıyor :)
abs modülatörü direk olarak yukarıya doğru çıkarılıyor....

diğerini takma işlemleri bu işlem sırasının tersine doğrudur...
sadece araç çalıştırılmadan önce son resimdeki her tekerde olan fren hidroliğinin teker fren aksamına bağlantı noktasının hemen yanında duran ve tepesinde lastik bir şapka olan musluktan havası alınması gerekiyor...

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

işte bu aşağıdaki resimde beyaz lekenin sağında görünen civata göbekli musluğun lastik şapkası çıkarılıyor....
göbeğinden 10 numara açık veya yıldız anahtar ile gevşetilip frene sert bir şekilde , hava bitip sadece yağ gelene kadar basılıyor pompalanıyor.
yeter dendiği ansa frene son kez basılarak basılı olarak tutularak civata göbekli tahliye musluğu sıkılıyor.
tekrar frene basılarak kaçak olup olmadığı ve pedalın sertleşip basmadığı test ediliyor.
bu işlem her lastiğe yapılıyor. ve her defasnda dot-4 fren hidroliği ekleniyor.
bu işlemin tamamı için yarım litre dot-4 çok çok yetiyor.

Resim

işlemler bittikten sonra bu konunun önceki sayfalarında açıklanan sıralı abs resetleme prosedürü uygulanıyor.

sonra mutlu olunup çaylar söyleniyor... :)

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Sal May 19, 2015 7:07 pm 
Kullanıcı avatarı

Bulusma sırasında aracımı taner abi ile ve sonrasında da özkan ile yaptığımız kod okumalarda abs 15, d4 25, ve 4ws 20 olmak üzere 3 değişik arıza yaktı. Abs ile ilgili kod a henüz bakamadım. Taner abi ile yaptıgımız başarılı ameliyat görüşmesi konunun benim açımdan da olumlu olacağı düşüncesi hasıl oldu. Ancak bendeki kod hangi anlama geliyor ona bakmak lazım. Yardım

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Sal May 19, 2015 7:56 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

abs 15 no lu arıza açıklaması...

15 - Wheel Sensor: RR (Open/Short to Body Ground/Short to Power)

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Sal May 19, 2015 8:00 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

4ws 20 numaralı arıza için özkan direksiyon simidindeki sensor dedi ama
erdem oto muharrem usta ön alt direksiyon takımındaki sensör olduğunu söylüyor...
bunun için biraz daha bekle bakalım.

Başa Dön 

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 62 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Sonraki

Forum ana sayfa » PRELUDE JENERASYONLARI » PRELUDE G5

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye