Kayıt    Giriş    Forum    Ara    SSS

Forum ana sayfa » PRELUDE TEKNİK KONULAR » PRELUDE TEKNİK DESTEK

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 87 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Gönderilme zamanı: Çrş May 25, 2016 4:05 pm 
Kullanıcı avatarı

Merhaba arkadaşlar,

Forumda başka konular içerisinde zaman zaman geçmiş/geçiyor olsa da genel bir yakıt tüketimi başlığı mevcut değil.

Bu sebeple de gerek Prelude'leri merak eden adaylara yardımcı olması açısından, gerekse araçlarımız arasındaki farkları görerek basit bir performans kontrolü/diagnostik yapmış olabilmek adına ilk mesajı kendim göndererek bu konuyu açıyorum arkadaşlar.

Formatın tek tip olması, konunun uzun ömürlü olması ve kuruş-TL gibi sadece o günü ilgilendirecek olan bir paylaşım yumağı olmaması açısından standart tüketim hesaplama örneği veriyorum. Hatta Pikaçu'nun tüketimiyle örnek vereyim.

Öncelikle aracımızın deposunu dolduruyoruz. LPG, benzin, mazot, fuel oil, su, süt, zeytinyağı, bebek çişi; farketmez... Doldurduktan sonra kilometre sayacımızı (odometre) sıfırlıyoruz.

Akabinde belirli bir yol yaptıktan sonra tekrar yakıt almaya gittiğimzde odometremizdeki değere bakıyoruz.

Ahan da 392 kilometre yol yapmışım:
Resim

Sonra depomuzu doldurtarak KAÇ LİTRE yakıt aldığımza bakıyoruz. (KAÇ TL değil). Pikaçu burada 28,68 litre yakıt almış.

Resim

Yakıt tüketim birimimiz LİTRE / 100 KM (yani 100 kilometrede tükettiği yakıt) olduğu için biz de elimizdeki LİTRE değerini KİLOMETRE değerine bölüyoruz.

28,68 (litre) / 392 (km): 0,073
Bu rakamı da 100 ile çarptığımızda 7,3 litre / 100 km değerini bulmuş oluyoruuuuuuz.

Yani amiyene tabirle FULLE, SIFIRLA. GEZ GEZ, DOLDUR. LİTREYİ KİLOMETREYE BÖL.

Tüketim bilgisi verirken de kullanım ve yol şartlarını da belirtiyorum ki elmalarla elmaları kıyaslamış olabilelim.

Ben bu tüketim değerini Kütahya dönüşü, saatte 110-120 kilometre hızlarda ve klima açık olarak elde ettim.

Buradan neyi görüyorum arkadaşlar, aracım fabrika verisi tüketim değerine sahip.

G4 için bulamasam da aynı motorlu G5 için bulduğum verilerde de 7,3 değerini görüyorum.

http://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=12196

Tüketim değerlerimi sıklıkla takip ediyorum ki aracımla ilgili bir sıkıntı var ise anında müdahale edebileyim.

ŞU KADAR KURUŞ YAKTI tabirinin yakıt tüketimi için kullanılmaması gerektiğini düşünüyorum. Zira hem yakıt fiyatları sabit kalmıyor, hem de hiçbir araç teknik verisi böyle tanımı içermiyor, içermez de.

Faydalı ve paylaşıma açık bir konu olmasını dileyerek hepinizi selamlıyorum...

Febr

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Çrş May 25, 2016 4:42 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Güzel bir başlık olduğu kanaatini taşıyorum. Bir çok üye arkadaşımız ve yeni üye olacak arkadaşlarımız için çok faydalı olacaktır.

Aynı sonuçları kendi aracımla lpg ile verebilirim. Yalnız belirtmekte fayda olan bir konu var; her ne kadar kuruşsuz bir değer vermek istesem de lpg tankı içinde oluşan hava basıncı nedeniyle bir dolumda aldığı litre ile başka bir dolumda aldığı litre aynı olmayabiliyor. Aynı kilometre yol katedip depoyu fullediğinizde mesela 25 litre alırken, aynı kilometreyi tekrar katettiğinizde 23 litre alabiliyor.

Ayrıca ülkemiz standartlarında şehirler arası Lpg birim fiyatı ciddi farklılık gösteriyor. İstanbul'da 2.01 litre fiyatıyla doldurduğum depomu, Kütahya ve Dönüş yolunda 2.39 ve 2.36 gibi çok yüksek değerlerle doldurdum.

Yine de Fatih'in belirttiği değerlere sadık kalarak tüketim değerini hesapladığımda ortaya 10.1 gibi bir değer çıkıyor.

Tabii Lpg litre birim fiyatını hesapladığınızda ortaya çıkan değerin son derece düşük olduğunu ve burada bir miktar kuruş hesabına girmek gerektiğini de belirtmek gerek sanırım. En azından benzin, lpg tüketim tasarruf farkını hesaplayabilmek açısından...

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Çrş May 25, 2016 4:50 pm 
Kullanıcı avatarı

Hocam güzel bilgi. Demek ki 2,2 G5'lerimiz LPG ile 10 litre civarı bir tüketime sahipler.
LPG dolumu konusuda da naçizane bir öneride bulunayım:
Şamandra TAARRTT diye vurduğu anda dolumu kestirmek hem tam bir değere ulaşmaya yardımcı olur, hem de şamandra ömrüne faydası olur.

Litre detayının yanında kuruş ya da TL bilgisi ayrıca verilebilir hocam bence de.
Tek başına kuruş değerinin sağlıklı olmasını düşündüğüm sebeplerden biri de senin de belirttiğin gibi bilhassa LPG'de çok değişken fiyatlar olması. Benzine de her sene zam gelmesi.
Seneler sonra geriye dönük baktığımızda sağlıklı fikir almak açısından LİTRE değerinde duralım, arzu edilirse yanında da günlük KURUŞ rakamı da belirtelim derim.

;)

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Çrş May 25, 2016 5:44 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Çok yerinde ve en başından olması gerektiği gibi planlanmış bir paylaşım olacaktır.
planlayan ve katılım sağlayanlara teşekkürler.
2.2 vti motorlarımız için:
tekirdağ boğma BENZİN ile ,
fabrika çıkışı uzun yol yakıt tüketimi 100 km de 7,7 litredir.
benim defalarca elde ettiğim değer ise şu şekilde:
son viteste en ekonomik devir olarak tahmin ettiğim 2800rpm (saatte 95 km sürate denkgeliyor) dir.
bu devirde tam 8 litre yakıt tüketiyorum.
daha düşük bir sürat veya devir denemedim.
aracımı satın aldığım arkadaşım bana 7,5 litreye kadar düşer demişti.
belki 85-90 km lerde sabit kullanırsak belki o zaman 8 litrenin altına düşebilir.
ama 95 km bence en ekonomik ve ceza yemeden gidebileceğimiz en uygun sürattir.

şehiriçi bir değer vermek istemiyorum 100 km de 12 ile 16 litre arası testlerim var...

kısacası 2.2 vti G5 lerimiz uzun yolda en iktisadi yakıt tüketimi 100 km de 8 litredir.

En son hondaperformans tarafından Çrş May 25, 2016 5:47 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Çrş May 25, 2016 5:45 pm 
Kullanıcı avatarı

Benim G4'te bu rakam hesaplayınca 10.2 litre çıktı. LPG ve 110-120 km/s sürat ile elde ettiğim rakam bu. Bildiğim kadarıyla 1 litrelik benzin tüketimine karşılık LPG'li araçlar 1.2 litre LPG tüketmekte. Bu oranla benim G4 8.5 litre benzin tüketimine ulaşabilir. O zaman senin araç baya ciddi oranda düşük yakmış Fatih hocam :) Harika bir değer bu.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Çrş May 25, 2016 9:18 pm 
Kullanıcı avatarı

Kütahya'ya gelirken 110-120 ortalama hız ile LPG de 100km de 8,5 Lt tüketim yaptı. Dönüşte ise 9,5 Lt tüketim oldu.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Çrş May 25, 2016 9:29 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Çok güzel bir başlık ve harika bir paylaşım konusu olmuş. Ben Kütahya ya giderken ölçmedim ama bu teknik bilgiler ışığında Cumartesi depomu tekrar full yaparak bu teste katılacağım. hayırlısı bakalım. :)

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Prş May 26, 2016 3:43 pm 
Kullanıcı avatarı

Biraz daha genel konuşmak gerekirse geçen ay yaptığım Gaziantep gezisi dönüşü toplamda 2498 km yol kat ettim ve 960 tl benzin fişi topladım. Ortalama 120 - 140 km sabit hız ile giderek.
(Arada birkaç arkadaşa vtec dinletisi yaparken yakıt artmış olsada) :)
Yani kaba bir hesapla 2498 km yol = 960 tl
Yada 230 tl ye fullediğim depo ile ortalama 600 km (Uzun yolda ve cruze control ile)
Bu sonuca göre km de ortalama 40 krş gibi bir sarfiyatım olmuş.
1998 - 2.2 Prelüde (Benzin)

Not; Araçlardan sizin kadar anlamadığımı belirterek sadece bildiğim kadari ile yazdım. Konu yorumlarınıza açıktır...

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzt May 30, 2016 11:05 pm 

Japon işte, nasıl bir standart yakalamışlarsa üretimde, 20 sene sonra bile makineler üç aşağı beş yukarı birbirlerinin aynı çalışıyorlar.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzt Haz 06, 2016 12:10 pm 
Kullanıcı avatarı

Günlük kullanımımı takip ettiğimde 8-9litre arasında gezen bir değer görüyorum.
Bir sonraki yakıt alışımda tekrar hesaplayacağım.

Başa Dön 

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 87 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sonraki

Forum ana sayfa » PRELUDE TEKNİK KONULAR » PRELUDE TEKNİK DESTEK

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye