Kayıt    Giriş    Forum    Ara    SSS

Forum ana sayfa » PRELUDE TEKNİK KONULAR » PRELUDE TEKNİK DESTEK

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: ANA DİREKSİYON SENSÖRÜ
 Mesaj Gönderilme zamanı: Pzt Nis 24, 2017 10:59 am 

Aracımın 4ws devreden çıkıyor. ana direksiyon sensörü hatası veriyor. bu sensör tam olarak nedir. neye benzer ve yeri nerededir? bilgisi olan üstadlardan destek bekliyorum.

Başa Dön 

Mesaj Başlığı: Re: ANA DİREKSİYON SENSÖRÜ
 Mesaj Gönderilme zamanı: Pzt Nis 24, 2017 11:51 am 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Yine söylemeden edemeyeceğim, keşke şu aracınızı bi tanısak ve görsek...

4ws direksiyon sensörü aracın direksiyonunun altında bulunuyor. Direksiyon airbag'i sökülerek ulaşabileceğiniz, aslında direksiyon sargısı, airbag sargısı olarakta adlandırılan ve içinde 4ws sensörünün de olduğu bir parça. Yine de 4ws çok geniş bir konu ve bu hatayı veriyor olması illa o sensörün bozuk olacağı anlamına da gelmiyor.

Reset atıyor musunuz, reset attırıyor mu? Reset attıktan sonra düzeliyor mu? Düzeldikten sonra tekrar mı arızaya giriyor? Farklı dönemlerde denediniz mi? Her defasında aynı arıza kodunu mu veriyor? Bu ve bunun gibi bir çok detay var.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzt Nis 24, 2017 12:00 pm 

soulless yazdı:
Yine söylemeden edemeyeceğim, keşke şu aracınızı bi tanısak ve görsek...

4ws direksiyon sensörü aracın direksiyonunun altında bulunuyor. Direksiyon airbag'i sökülerek ulaşabileceğiniz, aslında direksiyon sargısı, airbag sargısı olarakta adlandırılan ve içinde 4ws sensörünün de olduğu bir parça. Yine de 4ws çok geniş bir konu ve bu hatayı veriyor olması illa o sensörün bozuk olacağı anlamına da gelmiyor.

Reset atıyor musunuz, reset attırıyor mu? Reset attıktan sonra düzeliyor mu? Düzeldikten sonra tekrar mı arızaya giriyor? Farklı dönemlerde denediniz mi? Her defasında aynı arıza kodunu mu veriyor? Bu ve bunun gibi bir çok detay var.

Bu sabah aracı ön ve arka tamponlarının tamiri ve yeniden boyama işleri için ustaya götürüp teslim ettim. muhtemelen 2-3 güne kadar araç hazır hale gelecektir. resimleri en son halinden sonra koymak içime daha çok sinecektir. sensör konusuna gelince de 3-4 defa aracın 4ws sini resetledim. devreye giriyor. biraz hareket ettiğimde oldu ama bir iki manevra sonra yeniden kilitleniyor. dün boş bir alanda yeniden resetledim ve biraz yürüdüm. sanırsam sağa doğru döndüğüm zaman yeniden kilitlendi. çok canım sıkılıyor bu konuya. haa olmasa da olur mu? tabiki olur ama onun da keyfini yaşamak isterim.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzt Nis 24, 2017 12:04 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Prelude kullanıyorsanız eğer 4ws'niz çalışmalı. Olmasa da olur mu, olmaz :)

Eğer her resetlemeniz sonrası aynı uyarıyı veriyorsa işiniz çok zor değil zira o sensörün tamiri kolay. Açılıp temizlenince dahi çalışmaya başlayabilir. Manevraya başladınız anda dönüş açısını arka sensöre ilettiği için aradaki bağlantı olmayınca anında arızaya geçecektir, bu normal.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzt Nis 24, 2017 12:24 pm 

işte bende tam olarak bu durumu çözmek isterim. ama direksiyonu nasıl sökeceğimi bir türlü bulamadım. benim direksiyonumu komple deri ile kaplamışlar. altında bir plastik kapak vardı onu açtım ama bir vida vs. bulamadım. birtakım kablolar falan vardı.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Çrş May 17, 2017 2:45 pm 

Direksiyonu söktüm. Taner Dilek abinin de bana anlattığı yerde bulduğum makoronu açtım ve içerisini tamamen söktüm. kendimin bilgisayar teknisyeni olmanın vermiş olduğu deneyimlerimle makoronu tamir edip yerine yerleştirdim. çalışmayan ve sonradan çalışmaya başlayan korna, SRS, 4ws (sonradan yeniden arıza verdi) hız sabitleme sistemini daha deneyemedim. başka bir yerde de sorun olabilir diye düşünüyorum. yanlız sorunlu olan direksiyon altındaki makoron onarılmıştır. :D

Başa Dön 

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 

Forum ana sayfa » PRELUDE TEKNİK KONULAR » PRELUDE TEKNİK DESTEK

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak: