Kayıt    Giriş    Forum    Ara    SSS

Forum ana sayfa » PRELUDE TEKNİK KONULAR » PRELUDE MODİFİYE

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 22 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Gönderilme zamanı: Cum Ara 13, 2013 6:03 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Öncelikle paylaşımda bulunan tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Konu, bilgi payaşımından öte "Bilimsel Tebliğ" tadında devam ediyor..
Kadir Hoca'nın aracıyla ilgili görsel ve teknik olarak mükemmeli yakalama heyecanı ve enerjisini çok taktir ediyorum..Geniş kapsamlı bir uygulama projesi.. Allah kolaylık versin.. :)

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzt Ara 16, 2013 10:08 am 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Disklerle ilgili yazılanları dikkate almanızı tavsiye ederim. Zira görünüm haricinde aracın frenajına bir katkıları yok. Yurt dışında özellikle US de ön tarafa daha büyük çapta diskler koyarak frenleri geliştiriyorlar ama burada bunun maliyeti çok ama çok yüksek olacaktır.

Gümrükle ilgili yazılmış bir yasa yok ama daha önceki dönemlerde yetkili servislerle yaptığımız görüşmelerde öğrendiğimiz; bu servislerin yani markaların devletle anlaşıp yurtdışından yürüyen aksam dahil bazı parçaları ve özellikle de ikinci el motor parçalarını getirmeyi yasaklaması için baskı yaptığı yönündeydi.

Bu sınırı koyan da kendileri, yani fiyat sınırını... Çünkü ülkemiz hariç başka bildiğim hiçbir ülkede böyle yasaklar yok. Bizi fahiş fiyatlarla yetkili servislerden parça almaya mahkum ediyorlar. 94 Honda legend sahibi iken yurtdışında bir forumda şanzıman kiti sormuştum. Üyelerden biri özel mesaj atmış ve kendisinde sadece 50 bin km de sıfır şanzıman olduğunu ve hemen gönderebileceğini söylemişti. Kendisine bunun mümkün olmadığını anlatana kadar bir kaç mesaj dökmem gerekti. Çünkü yasağı algılayamıyorlar... Burada sıfır şanzımana 3 5 bin tl harcanacakken, tüm parçalarıyla, selenoidleri de dahil olmak üzere komple şanzıman için benden istediği para 150 dolardı... Yazık diyorum sadece ve ülkemin kendisinden değil ama yönetimi ve kurallarından nefret ettiğimi de yinelemek istiyorum üzülerek...

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzt Ara 16, 2013 11:49 am 
Kullanıcı avatarı

- Haklısınız Turgay abi tecrüblerinizi ve önerilerinizi önemsiyorum. Fren diski konusundaki iyileştirmenin sadece diskle sınırlı kalması anlamsız olacağı anlaşıldı. Ebay üzerinden bu tarz bir alışveriş yapmanın da risklerini öğrenmiş olduk. Fren diski konusunda kafamda yeni bir alternatif oluştu onu da sizlerle paylaşmak istedim. Civic EP3 Type-R modelinin yine OEM TRW marka orjinal fren disklerini inceledim. Ölçüler ve ebatlar birbirine çok yakın kıyaslamak için ölçüleri paylaşıyorum. 2 model arasında sadece merkezleme çapının uyup uymayacağı konusunda şüpheliyim. Bu değişikliğe aslında çok sıcak bakmıyorum ancak yine de paylaşmak isterim.

Civic EP-3 Type-R
Resim

Resim

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzt Ara 16, 2013 12:25 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Bu konuyla ilgili detaylı bilgi edinebilirim. Bu hafta içinde İkiler Honda ya gidip Murat Usta ile görüşeceğim. Kendisiyle konuşur ve bilgi veririm.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Prş Ara 19, 2013 11:11 am 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Merhaba üstadım,

Konu ile ilgili dün İkiler de Murat usta ile görüştüm. Typer ların diskleri arkalara uyuyormuş fakat önlerde kalın geldiği için uymuyormuş maalesef. Uysa bile Murat usta iyileştirme adına bir işe yaramayacağını söylüyor zaten. Fren, disk, iyileştirme konusunda araştırmalarım devam ediyor. Herhangi bir gelişme olursa hemen haber vereceğim.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Prş Ara 19, 2013 11:28 am 
Kullanıcı avatarı

soulless yazdı:
Merhaba üstadım,

Konu ile ilgili dün İkiler de Murat usta ile görüştüm. Typer ların diskleri arkalara uyuyormuş fakat önlerde kalın geldiği için uymuyormuş maalesef. Uysa bile Murat usta iyileştirme adına bir işe yaramayacağını söylüyor zaten. Fren, disk, iyileştirme konusunda araştırmalarım devam ediyor. Herhangi bir gelişme olursa hemen haber vereceğim.

İlginiz için teşekkür ederim Turgay abi. Arkaları değiştirmemizin etkisini merak ediyorum aslında. Ayrca disk resimlerindeki kalınlıkları gösteren değerler 23mm ve 25mm. 2mm fark kalınlık diskin uymasına demek engel oluyor. Ne yapalım araştırmaya devam...

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Prş Ara 19, 2013 12:54 pm 
Kullanıcı avatarı

Kaliper sistemini değiştirmedikten sonra yine bir fark olmayacaktır ki. Sonuç olarak 28.2cm lik sistemi 30cm ye çıkartıp disk yüzeyini büyütüyorsunuz ama kaliperin bastığı yüzey atıyor göbek hariç diski sıktığı nokta 5cm ise yine diğer diskte 5cm olacak o zaman diski büyütme çok yeterli bir nokta değil tamamına basmadığı için. komple kaliperleri ile ona uygun sisteme geçtiğinizde sistem doğru çalışmaya başlayacaktır.

Bide yurt dışı forumlarında okuduğum delikli ve çizgili disklerde dairesel açılan delikli disklerin düz çizgiliye göre daha düşük performanslı olduğu yönünde bilginiz olsun.

Disk çapından önce yüksek basınçta çalışan yine yüksek basınç hortumları ile wilwood, D2 gibi fren sistemleri mantıklı. Ayrıca benim bildiğim türkiyede Lögel diye bir firma var bununla ilgili üretim yapan yada getiren ama fiyatlarına bakmak lazım.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Prş Ara 19, 2013 2:46 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Kadir hocam,

Son yazdığınızı tekrar buraya yazar mısınız rica etsem. Son gönderdiğiniz ileti ayrı bir forum başlığı olarak açılmış. Mecburen sildim... Onur a cevaben yazmışsınız, içinde ebc disklerinin de geçtiği yanıtı...

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Prş Ara 19, 2013 3:40 pm 
Kullanıcı avatarı

Evet abi ben de fark ettim farklı bir konu başlığı olduğunu cep telefonuyla yazdığım cevaplarda nedense bazen böyle oluyor. Tekrar düzeltmek için giriş yaptığımda internetim kesildi. Telefondan kaynaklı sanırım. Mesajı memnuniyetle yeniden aktarayım. " Onur kardeş fren sistemi değişikliğinde seninle aynı fikirdeyim. Bu değişikliği yaparsam Disk, kaliper, balata üçlüsünü mutlaka değiştireceğim. Oluklu ve delikli fren disklerinin teknik zaafiyetleri ni sayende öğrenmiş olduk. Bu arada willwood fren sistemini Türkiye'de bulabilirsem niye olmasın. Ayrıca EBC Fren diski olan Prelude'ci arkadaşımız bu diskleri Türkiye'den almış. Araştırmaya devam...

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Prş Ara 19, 2013 3:51 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Evet ebc diskleri getirten bir firma var ve kullanılabilir. Murat Usta der ki; bu şekilde hava kanallı bir disk alırsanız ve seramik balata kullanırsanız eskiye oranla daha iyi sonuç alırsınız...

Bu durumda ebc fren diskleri ve uygun seramik balatalarla olumlu sonuçla çıkabilir. Tabii bu diskler ve balataların maliyetini araştırmak gerek.

Başa Dön 

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 22 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki

Forum ana sayfa » PRELUDE TEKNİK KONULAR » PRELUDE MODİFİYE

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye