Kayıt    Giriş    Forum    Ara    SSS

Forum ana sayfa » PRELUDE TEKNİK KONULAR » PRELUDE MODİFİYE

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 17 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Gönderilme zamanı: Pzt Oca 06, 2014 9:35 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Bu başlık altında hem spor yaylarla ilgili bilgi ve tecrübelerimizi paylaşır, hem de yaşadığımız sorun, sıkıntı veya çözümleri anlatırız diye düşünüyorum.

G4 ve G5 ler için en uygun yayın kesinlikle eibach olduğunu düşünüyorum. Eibach ı bu kadar profesyonel yapan en büyük özelliği, sportif bir görüntü vermesine rağmen aracın konforunu olumsuz olarak çok ama çok az etkilemesi. Konfordan ödün vermeden spor görünüm sağlamak araçlarımız için vazgeçilmez gereksinimlerden.

H&R yaylar da sınıfında çok kaliteli bir isme sahip. Burada araçlarımız için H&R yayı bence dezavantajlı hale getiren özellik; 30mm bir yay olmasına rağmen önlerde aracın burun ağırlığından dolayı daha fazla düşme oluşması. Bu da 17 jantlarda sürtme sorunu yaşanmasına neden oluyor.

Daha önce denemiş biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim; eibach yay, 17 jantlarla bile sürtme sorunu yaşatmıyor. Eğer et kalınlığı biraz fazla bir jant alsanız dahi, arka çamurlukların çerçeve kısımlarını içe doğru bükerseniz, çamurlukta herhangi bir işlem yapmadan sürtme sorunundan kurtuluyorsunuz.

Maalesef; yakın dönemde ciddi bir araştırma yaptım ve eibach yay konusunda üzücü bir sorunla karşılaştım. Sanal alışveriş sitelerinin neredeyse tümünde bulunan tüm ilanları aradım. İlanların hepsi aktif olmasına rağmen maalesef hiçkimsenin elinde eibach yay bulunmuyor. Aramalarım sonucunda ithalatçı firmaya kadar ulaştım fakat onlar da ellerinde olmadığını söylediler. Ülkemizde bu kadar az prelude varken eibach yayı stoklarına almayı da pek düşünmediklerini söylediler.

Not olarak eklemek isterim; çevresinde eibach yay sahibi olan birisi veya dükkan veya mağaza varsa arkadaşlarımız lütfen haber versinler.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Prş Oca 09, 2014 10:02 am 

Ben de eibach lardan çok memnunum ve Turgay arkadaşıma katılıyorum

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Cum Oca 10, 2014 1:56 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

ben kullandığım accord için vogtland 40 mm spor yay aldım. taktım ve kullanıyorum. alman malıdır. türkiye distribitörü volkan bey 0532 421 59 93 kendisi bursadadır. eibach kadar iyi olduğunu düşünüyorum. yüzyüze görüşmesek de tanışırız. yardımcı olmamı, aracı olmamı isteseniz memnuniyet duyarım.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Cum Oca 10, 2014 1:59 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

hondaperformans yazdı:
ben kullandığım accord için vogtland 40 mm spor yay aldım. taktım ve kullanıyorum. alman malıdır. türkiye distribitörü volkan bey 0532 421 59 93 kendisi bursadadır. eibach kadar iyi olduğunu düşünüyorum. yüzyüze görüşmesek de tanışırız. yardımcı olmamı, aracı olmamı isteseniz memnuniyet duyarım.

Prelude için olan yaydan ellerinde olup olmadığını sormanızı rica edeceğim. Bir de diğer sorum, prelude için olanlar 30mm sanırım. Ben de eibach gibi 30mm olmasını istiyorum çünkü aracım yere çok basık ve bu rahatsız ediyor. Aracı aldığım kişi yayların 30mm olduğunu söyledi ama bu yayların 30mm olması imkansız. 30 mm bir yay, orjinal jantta bile lastik hizasının altına inemez. Bu yayın 50mm olduğunu düşünüyorum. Vogtland yayların 30mm si eğer eibach ayarındaysa süper ama bazı yaylar yazdığından fazla düşürüyor aracı...

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Cmt Oca 11, 2014 9:45 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

soulless yazdı:
hondaperformans yazdı:

Prelude için olan yaydan ellerinde olup olmadığını sormanızı rica edeceğim. Bir de diğer sorum, prelude için olanlar 30mm sanırım. Ben de eibach gibi 30mm olmasını istiyorum çünkü aracım yere çok basık ve bu rahatsız ediyor. Aracı aldığım kişi yayların 30mm olduğunu söyledi ama bu yayların 30mm olması imkansız. 30 mm bir yay, orjinal jantta bile lastik hizasının altına inemez. Bu yayın 50mm olduğunu düşünüyorum. Vogtland yayların 30mm si eğer eibach ayarındaysa süper ama bazı yaylar yazdığından fazla düşürüyor aracı...

tamam soracam...

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Cmt Oca 11, 2014 10:25 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

http://www.vogtland.com/en/certificates ... federnsatz

bu linkten anladığım kadarıyla var... ama ilkemizde satılmamış olabilir.
kendisine mesaj attım mutlaka dönecektir.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzr Oca 12, 2014 3:15 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

hondaperformans yazdı:
http://www.vogtland.com/en/certificates.php?sCarId=Honda&sProCat=Sportfedernsatz

Cuma günü Volkan beyi aradım ve konuştuk. Ellerinde vogtland yay var fakat stokta 92 üstü olarak görünüyor. Tam olarak hangi modelleri kapsadığı belirtilmemiş. Zaten şu an sanal satış sitelerinde bulunan tüm prelude vogtland yay ilanları 92 üstü olarak gösteriliyor. Oysa 92 den sonra tek değil 2 kasa var. Volkan bey genel müdürlüğü arayıp soracağını söyledi. Ayrıca tam olarak kaç cm düşürdüğü ve eibach la aralarında ne farklar olduğu konusunda da bilgi alacak. Eğer vogtland yay yoksa, eibach zaten yok, bu durumda 17 jant takma işlemini gerçekleştirdikten sonra orjinal yayları takıp, orjinal yaylar üzerinden presleme yöntemiyle aracı düşürmeyi planlıyorum. Son seçenek bu görünüyor. Zira prelude sayıları çok azaldığı ve talepte çok az olduğu için ithalatçı firmalar yay getirmeyi düşünmüyor. Ebay üzerinden araştırdım, en ucuz eibach yay kargo bedeli dahil 388 usd yi buluyor ve bu rakam yaklaşık olarak 820 TL gibi bir rakam yapıyor ve yayların takılma riski de çok yüksek.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzr Oca 12, 2014 5:51 pm 

soulless yazdı:
hondaperformans yazdı:
http://www.vogtland.com/en/certificates.php?sCarId=Honda&sProCat=Sportfedernsatz

Cuma günü Volkan beyi aradım ve konuştuk. Ellerinde vogtland yay var fakat stokta 92 üstü olarak görünüyor. Tam olarak hangi modelleri kapsadığı belirtilmemiş. Zaten şu an sanal satış sitelerinde bulunan tüm prelude vogtland yay ilanları 92 üstü olarak gösteriliyor. Oysa 92 den sonra tek değil 2 kasa var. Volkan bey genel müdürlüğü arayıp soracağını söyledi. Ayrıca tam olarak kaç cm düşürdüğü ve eibach la aralarında ne farklar olduğu konusunda da bilgi alacak. Eğer vogtland yay yoksa, eibach zaten yok, bu durumda 17 jant takma işlemini gerçekleştirdikten sonra orjinal yayları takıp, orjinal yaylar üzerinden presleme yöntemiyle aracı düşürmeyi planlıyorum. Son seçenek bu görünüyor. Zira prelude sayıları çok azaldığı ve talepte çok az olduğu için ithalatçı firmalar yay getirmeyi düşünmüyor. Ebay üzerinden araştırdım, en ucuz eibach yay kargo bedeli dahil 388 usd yi buluyor ve bu rakam yaklaşık olarak 820 TL gibi bir rakam yapıyor ve yayların takılma riski de çok yüksek.

euro dolarda artınca iyice pahalanmış yaylar

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzr Oca 12, 2014 6:21 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

volkan beyin elindekilerle oem yayları karşılaştırma yöntemiyle kıyaslayamazmıyız acaba. en azından hangi model için olduğu ortaya çıkar. nasıl karşılaştırılır diyecemmm.... ya o gönderecek ya bursadan biri yardımcı olacak ya da çıkma orj boşta yay varsa bu karşılaştırma işi için kullanılacak.

veya coilover olayını hiç düşündünüzmü diyecem :) tabii ki düşünmüşsünüzdür... çok pahalı olur. tahminim 2000 tl yi geçer. kendi fiyatı kargosu vs.....
ben de bir sorayım bakayım. burada bir arkadaş var ben ona amerikadan parça getirtiyorum.
coilover neye patlar. merak da ediyorum çünkü ben de aynı çabayı zamanı gelince gösterecem :)

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzr Oca 12, 2014 7:56 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Orjinal yay ile spor yayı karşılaştırıp uyup uymayacağına emin olmak çok zor üstadım. Çok farklı yapıları var çünkü. Volkan bey firmayı arayıp soracağını söylemişti, pazartesi sonuca ulaşır sanıyorum. Coilover olayını defalarca düşündüm ve harika olurdu ama fiyatı 2000 Tl nin bile üstüne çıkıyor. En uygun alınabilir coil ler 700 usd nin üstünde ve ağırlığı nedeniyle kargo parası lie 2500 TL nin üstüne çıkıyor rakam. Ayrıca coilover getirtip gümrüğe takılmadan alabilmekte çok ama çok zor ülkemiz şartlarında. Bu riske pek değmez. Bir de coilover getirtince çok dikkat etmek gerek, zira ülkemiz yollarında coilover lar kolaylıkla bozulabliyor. Burada bozulan coilover ları düzgünce yapabilen pek yok maalesef. Ayrıca alınan çok sert bir darbede tamiri mümkün olmayacak derecede bozulup, bükülüp, eğilebiliyorlar... Yani bir tanesi bozulunca da diğerleri işe yaramaz hale geliyor bu durumda. O nedenle ben coilover a çok sıcak bakamıyorum. Güzel bir yay alıp, konforu bozmayacak şekilde önde amortisörleri biraz sertleştirmek iyi sonuç verecektir ve daha önce yaptırdığım için çok iyi sonuçlar alınabileceğini biliyorum.

Başa Dön 

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 17 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Forum ana sayfa » PRELUDE TEKNİK KONULAR » PRELUDE MODİFİYE

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak: