Kayıt    Giriş    Forum    Ara    SSS

Forum ana sayfa » PRELUDE TEKNİK KONULAR » PRELUDE MODİFİYE

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 31 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Gönderilme zamanı: Pzr Nis 05, 2015 3:26 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

savagecars yazdı:
İsmail hocam, harika bir işçiliğiniz var. Ellerinize sağlık.

Size bir sorum birde ricam olacak. Benim G4'ün gösterge ışıkları pert durumda. Bazıları yanmıyor. Anlık km sayacım da 0'da takılı vaziyette ve ilermek istiyor ama hafif bir hareketten sonra geri sıfıra çekiyor. Tamir edebilir miyim bilmiyorum. Bu işlemler için bende göstergeyi sökmek, tamir etmek, temizlemek ve aydınlatmasını düzeltmek istiyorum. Ancak km sayacının bağlandığı yeri düzgün sökemezsem diye endişe ediyordum. Arka planını bilmediğim için soru işaretleri vardı kafamda. Bu açıklamadan sonra sorumu şöyle sorabilirim: Gösterge kısmını araçtan sökerken arka kısımda sadece elektronik soket mi sökülüyor? Yoksa km sayacını döndüren mekanik bir sistemi mi söküyoruz?

Ricam ise şöyle: Bu temizleme işlemlerini nelerle yaptığınızı da yazabilir misiniz? Bez? Küçük fırça? Gres yağının modeli/markası? Bu gibi bilgiler olursa bana çok büyük bir yardımda bulunmuş olursunuz.

Teşekkürler Şavaş.
Gösterge sökümü, bakım, temizlik ve mumkün olabilen ufak tefek onarım işleri çok detaylı ve karmaşık işlemler değil..
Biraz dikkat ve hassas çalışmayla istediğin sonucu alabilirsin.
Gösterge montaj vidaları söküldükten sonra, göstergeyi yerinden biraz dışa alıp, göstergenin alt kısmında, sağında ve solundaki iki adet yeşil soketi çıkardığında göstergeyi alabilirsin.. Başka bir bağlantı yok.
Günlük ve kalıcı Km sayacı mekanik olarak dönüyor ancak mekanik sisteme hareket veren elektronik sisteme bağlı minik bir motor.

Gösterge için temizlik, bakım onarım uygulamasına gireceksen, sana tavsiyem, dijital gösterge de dahil bir çalışma yapman..

Temizleme uygulamalarında yöntem şu..
Parça üzerinden sökülüp ayrılabilen her şeyi sökmek..
Tamamen plastik olan parçaları su+sabun marifetiyle ve fırça (Bildiğimiz kıl veya plastik yapılı boya fırçası. Parça yapısına göre 1" veya 2" numara..Dar yerler için orta sert diş fırçası) kullanarak ılık suda yıkamak.
Elektronik devreleri, parçaları, kuru bir fırça kullanarak tozunu almak ve kontak temizleme spreyi (Motip kullanıyorum) kullanarak temizliğini tamamlamak.
Duruma göre bez, kulak temizleme çubuğu da çok iş görüyor..
Şeffaf plastiklerin temizliği yine su+sabun, ince çiziklerin giderilmesinde ince pasta uygulaması yapılıyor..
Derin çizikler için, kalından inceye bir grup su zımparası uygulaması sonrası final yine pasta ile yapılıyor..
Benim kullandığım (Tectane) beyaz sprey gres.. Yanlız uygulama direk parça üzerine sıkmak şeklinde değil, istenmeyen bölgelere de şıçrıyor.. Ben bu nedenle spreyi kapağının içine sıkıyorum.. Bir süre sonra donup pelteleşiyor. İnce tornavida veya kürdanla, uygulama yapılacak yere yeterli miktar sürerek işlem tamamlanıyor..

Günlük km sayacındaki takıntı temizlik işleminden sonra büyük ihtimalle düzelecektir..

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzr Nis 05, 2015 3:51 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Panel değişim uygulaması düşündüğümden daha basit ve sorunsuz bir biçimde tamamlandı..
Devir ve km saatlerini orijinal panele tutturan vidaların sökümünden sonra, taktığımız paneli yerine oturtana kadar, ibrelerin zarar görmemesi için azami dikkat gerekiyor.

İşin zor faslı işte bu aşama..:
Resim
Resim

Giydirme işi kazasız belasız tamamlandı..
Resim

Dört montaj vidası ile saatler sabitlendi.
Resim

Yuvasına oturtup, kapağı kapattık, işin sıkıntılı faslı bitti.
Resim

Elektronik devre kartlarını da yerleştirip, kapağını kapattık.
Resim
Resim
Resim

Gösterge yerine montaja ve teste hazır..
Resim

Hayırlı uğurlu olsun Hasan Hocam... :)

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzr Nis 05, 2015 7:00 pm 

Ellerine sağlık İsmail abi, harika olmuş..buluşmaya biraz çalışma gerekliydi;)

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzt Nis 06, 2015 8:57 am 
Kullanıcı avatarı

İsmail hocam, verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Ben sorularıma devam edeyim :)

- Bu paneli takarken aracın orijinal aydınlatma lambalarını söküyoruz sanırım değil mi? Zira panelin kenarından çıkan kablo anladığım kadarıyla kendi aydınlatmasının kablosu. Bu kabloyu park aydınlatmasına paralel yapıyoruz sanırım.

- Gördüğüm kadarıyla bu yeni panelin kendi ayar düğmeleri mevcut. Bu durumda elimizde hem bu yeni panel için (yeni) hem de benzin hararet göstergeleri için (eski) olmak üzere 2 adet ayar düğmesi olacak. Doğru mu düşünüyorum?

- Son sorum, yeni panelin ayar düğmelerini nereye montajlamayı düşünüyorsunuz?

Cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum. Araca montajlanmış halinin de fotoğraflarını bekliyoruz bu arada :)

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzt Nis 06, 2015 11:09 am 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

savagecars yazdı:
İsmail hocam, verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Ben sorularıma devam edeyim :)

- Bu paneli takarken aracın orijinal aydınlatma lambalarını söküyoruz sanırım değil mi? Zira panelin kenarından çıkan kablo anladığım kadarıyla kendi aydınlatmasının kablosu. Bu kabloyu park aydınlatmasına paralel yapıyoruz sanırım.

- Gördüğüm kadarıyla bu yeni panelin kendi ayar düğmeleri mevcut. Bu durumda elimizde hem bu yeni panel için (yeni) hem de benzin hararet göstergeleri için (eski) olmak üzere 2 adet ayar düğmesi olacak. Doğru mu düşünüyorum?

- Son sorum, yeni panelin ayar düğmelerini nereye montajlamayı düşünüyorsunuz?

Cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum. Araca montajlanmış halinin de fotoğraflarını bekliyoruz bu arada :)

Bilebildiğimiz kadarıyla bilgi paylaşımına devam Savaş.. ;)
Göstergenin orijinal paneli ve orijinal lambaları orijinal biçimde yerlerinde kalıyor..
Yani hiçbirşeyi iptal etmiyoruz..
Sağa ve sola dönüş ikaz lambaları, bunların ortasında ki far uzun kısa ikaz lambası işlevine devam etmek durumunda. Yeni panelde bu fonksiyonlar yok.. Yani eski sistem görevine devam ediyor.
Ayrıca kalıcı ve günlük km sayaçlarının (numaratörlerin) aydınlanması da eski aydınlatma sistemi ile devam etmek durumunda..
Yeni panele bağlı kablo, sadece panel yüzeyindeki ışıklandırma (aydınlatma) sistemine hizmet ediyor.Test edemediğim için nereleri nasıl ışıklandırıyor bilemiyorum.. Kumanda düğmesine bakarsak, mavi ve yeşil renk seçenekleri ve bu renklerin ışık şiddetini ayarlamak için bir reosta var.
Sistem, kontak açıldığında göstergeye elektrik veren bir kablodan elektrik alacak şekilde sisteme bağlanacak. Kunandası da göğüs altında pek göze batmayan bir yere konur sanıyorum..Kullanıcı Hasan Hoca olacağına göre, kumandanın yeri konusuna da o karar verir artık.

"Bu durumda elimizde hem bu yeni panel için (yeni) hem de benzin hararet göstergeleri için (eski) olmak üzere 2 adet ayar düğmesi olacak."
cümlesinden kastın, araç üzerinde mevcut olan ve kadranlardaki ışık şiddetini ayarlayan reosta ise yeni panelinkiyle birlikte sayı 2 ye çıkacak haklısın.
Eski reosta, hem km sayaçlarının olduğu göstergede, hem de dijital göstergede ışık şiddetini ayarlama fonksiyonuna devam edecek. Yenisi de sadece yeni panel yüzeyine hizmet edecek.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzt Nis 06, 2015 11:37 am 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Göstergelerin sökümü için aşağıdaki şema çok iyi bir klavuz..
1436 sayfalık Honda Prelude 1992-1996 service manual den alınmıştır..
PDF formatında internette mevcut.. Büyük bir ihtimalle indirmişsindir.
İndirmediysen de ilk fırsatta indir.. Olmadan olmaz... ;)

Resim

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzt Nis 06, 2015 4:48 pm 
Kullanıcı avatarı

Benim için çok değerli bilgilerdi İsmail hocam, çok teşekkürler tekrardan. Kitapçığı indirmiştim önceden. Göstergelerimin içleri hem çok kirli hem aydınlatma sorunları var hem de sayaç sorunu. Çok uzak olmayan bir tarihte (fırsat bulabildiğim bir zaman dilimi olacak bu) bu işe girişmeyi düşünüyorum. Şu an elimde panel yok. Alabilirsem panelle birlikte girerim bu işe alamazsam ampul değişimiyle birlikte girişirim.

Tekrar ellerinize sağlık, çok güzel bir çalışmaydı.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzt Nis 06, 2015 6:18 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

savagecars yazdı:
Benim için çok değerli bilgilerdi İsmail hocam, çok teşekkürler tekrardan. Kitapçığı indirmiştim önceden. Göstergelerimin içleri hem çok kirli hem aydınlatma sorunları var hem de sayaç sorunu. Çok uzak olmayan bir tarihte (fırsat bulabildiğim bir zaman dilimi olacak bu) bu işe girişmeyi düşünüyorum. Şu an elimde panel yok. Alabilirsem panelle birlikte girerim bu işe alamazsam ampul değişimiyle birlikte girişirim.

Tekrar ellerinize sağlık, çok güzel bir çalışmaydı.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.. :)
Servis kitabı bu tür işlerde en büyük yardımcımız..
Sayaç sorunu daha önce de söylediğim gibi temizlik sonrası çözümlenecektir diye düşünüyorum.
Uygulama yaptığım panel konusu tamamen kişisel tercih..Hasan Hoca için uygulama yapıldı. Kendi aracımda yapmayı düşünmem..

Önemli uyarı...: Göstergenin en önde kalan şeffaf plastik camıyla panel arasında kalan, içteki alt ve iki yan yüzeylerin siyah kaplaması yumuşak ve yapışkan yüzeyi olan bir yapıda.. Sert bir cisim giderilemeyecek şekilde çizik hasarı verebilir.. Bez vs değdiği taktirde her türlü tozu, iplikciği yüzeye yapışıyor ve temizlenmesi imkansız boyutunda.. Aman dikkat.. ;)

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Cum Nis 10, 2015 1:55 pm 
Kullanıcı avatarı

Hımmm, bu ciddi sıkıntı yaratabilir. Oldukça dikkatli olmalı ve mümkün olduğunca tozsuz bir yerde çalışmak lazım. Gerçi benim göstergenin içinde toz parçacıkları görünüyor, yani mutlaka yine bir temizlik şart ama temizleyeceğim diye daha da kirletmemek lazım :)

Bu arada internette şöyle bir ürüne denk geldim. Birkaç farklı seçeneği de var. Video:

Bu rengi alsak, benzin ve hararet göstergelerini de beyaz yapabilir miyiz acaba?

Ürünün satıldığı site:

http://xtuners.com/shop/index.php?route=product/search&search=prelude

Şu da başka bir örnek ama marka veya sitesini bilmiyorum:

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Cum Nis 10, 2015 10:44 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Videodaki panelde, çok ilginç biçimde detaylı bir aydınlatma kontrol sistemi var.
Benim uyguladığım panelde böyle bir aydınlatma sistemi olduğunu sanmıyorum..Bakalım Hasan Hoca montajını yaptırırsa ne olduğunu göreceğiz.. :roll:

Başa Dön 

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 31 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki

Forum ana sayfa » PRELUDE TEKNİK KONULAR » PRELUDE MODİFİYE

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye