Kayıt    Giriş    Forum    Ara    SSS

Forum ana sayfa » PRELUDE CAFE » PRELUDE SOHBET

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 7 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Gönderilme zamanı: Pzt Eki 31, 2016 8:43 am 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Merhabalar, günaydınlar dostlar.

Uzun bir süredir aranızda aktif olarak bulunamasam da haftada en az 2-3 kez yeni mesajlar neler yazılmış diye takibimi sürdürmekteydim.

Yine, uzun süredir aracımın bozuk olan hidrolik hortumunu, Turgay'ın kurban bayramı ziyaretinde halletmiş ve eşimle beraber Nordic Mist'i kullanmaya başlamıştık. Fakat henüz muayene işlemlerini tamamlayamamıştım.

Geçilen aşamaları aracın başlığında paylaşacağım.

Gelelim konu başlığının açılma sebebine.

Bundan yaklaşık 10-11 gün önce, akşam 10 buçuk civarları eşim ve eşimin kardeşiyle birlikte şehirden eve doğru dönerken bir kavşakta polis kontrolünde durdurulduk.

Daha önceki kavşaklardan birinde gezici radarın bildirmesiyle durdurulmuşuz.

O sırada sağ ön kısa farım yanmıyordu. Onu görüp uyarmak maksadıyla durdurduğunu sandım. Ve camdan sağ ön far yeni yandı, yarın değiştireceğimi söyledim.

Fakat, beni durduran polis hararetli bir şekilde aracı kenara çekmemi ve ehliyet ruhsatı vermemi istedi.

Polisin bu hararetli tavrına bir anlam veremeyerek aracı sağa çektim; benden istediği ehliyet ruhsatı uzattım ve olacakları beklemeye başladım.

Çok geçmeden araçtan inmemi isteyerek egsozun uygunsuz bir egsoz olduğunu, bununla ilgili ceza yazılacağını söyledi.

Ben kendisine durumu izah etmeye çalışırken kısa bir süre sonra gezici radar olan araç geldi. Bu esnada beni durduran polis memurunun yanında polis egsozu görüp, dinleyip bunda hiçbir şey olmadığını söyledi.

Ben egsozla alakalı uğradığım haksızlığı gidermeye çalışırken, gezici radarın hız sınırına uymadığım gerekçesiyle ayrı bir ceza yazdığını da öğrendim. Sadece ve sadece 80 km hızla!

Olsun... Hız sınırını aşmışsak aşmışızdır. Ceza yemekte haklıyız. Ve fakat halen araçtaki egsozun çok abartı ses çıkardığını, bu egsozun yasak olduğunu, bundan dolayı da ceza yazılacağını söylediler. Bir de üzerine, aracın muayenesinin olmadığı da eklenince durumu izah etmem biraz daha zorlaştı.

Aracın abartılı ses çıkardığını söyleyip duruyorlardı. Dedim; bu araç 2.2 motor; motoru yüksek litreli ve beygirli bir motor, öyle ses çıkması normal. Bunun için normal standartlarda takdırdığım, herhangi abartı bir sesi olmayan egsozun kabahatinin olmadığını anlatmaya çalıştım. Ama ne fayda!

Kendi mesai arkadaşının "ya, bu egsozda hiçbir şey yok ki! Normal bu." demesine aldırış etmeden, sadece, bana hız cezası yazan gezici radardaki polislerin aracımı "farklı" görmelerinden dolayı hız+ muayene eksikliği+ abartılı egsoz 'dan 3 ayrı ceza yedim. Bunun yanında muayene ve abartılı egsoz için de aracın trafikten men edilmesi cezasını da verdiler. 1 haftalık izin şartıyla...

1 hafta içerisinde aracı muayeneden geçirerek birinci aşamayı geçtim. Sıra egsoz işindeydi. Bununla ilgili Turgay'la birkaç telefon görüşmesi yaptım. Sağolsun, bana olayın fazla büyütülmeyecek bir şey olduğunu, eğer emniyette bir tanıdık bulunursa çok kısa bir süre içinde trafikten men kaydının sistemden sildirilebileceğini söyledi.

Ben de bir tanıdık bulup geri kalan işlemi halletim.

Yoğun meşakatli geçen bir haftanın ardından yaklaşık 4-5 gündür aracımı gönül rahatlığıyla kullanıyordum.

Ta ki bu sabaha kadar!

Sabah eşimin beni arayıp; polislerin tekrar aynı kavşakta durdurduklarını; polisin bu kez önce I Love My Honda yazılı plakalığımın terörle ilgili bilmem neye aykırı olduğunu daha sonra da ön çeki demirinin aykırı olduğunu ve nihayetinde yine egsozun olmaması gereken bir egsoz olduğunu söyleyerek ceza yazmak üzere olduklarını; eşimin üniversitede öğretim üyesi olduğunu söyleyerek, biraz da rica minnet cezadan bu seferlik yırttığımızı söyledi.

Şimdi merak ettiğim bir konu var:

I Love my Honda yazılı plakalık kimin neyine aykırı geliyor da değişmesi isteniyor?

Çeki demiri konusunda ve en önemlisi Remus marka, TÜV onaylı egsozum konusunda ben hangi yolu izlemeliyim.

Sabah sabah böyle uzun bir mesajla gözlerinize ve başınıza verdiğim rahatsızlıktan ötürü özür dilerim.

Sevgi ve sağlıkla...

Resim

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzt Eki 31, 2016 9:38 am 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Diyebileceğim tek şey Allah belalarını versin... Bu ülkede yaşamaktan, aslında ülke değil de bu ülke insanıyla yaşamaktan nefret etmekte bir kez daha haklı olduğumu görmüş oldum.

Plaka yazısıyla ilgili terör bilmem ne saçmalığını ilk kez duyuyorum. Daha önce de konuştuğumuz gibi o bölgede yine aynı polis memurları duruyor sanırım. Aracın önünde bulunan çeki demiri aracın altındaki çeki bölümüne takılı değil. O sadece aksesuar ve adı çeki demiri bile değil. Lanet olası ülke polisi bunu anlamıyor çünkü oraya belli miktarda ceza yazmak üzere koşullandırılarak gönderilmişler.

Tuv tarafından dahi onay verilmiş remus marka egsoz ile ilgili de yapabilecekleri hiçbirşey yok. Maalesef burada yapılması gereken şikayet mekanizmasını kullanmak artık...

Bir kez daha aynı şey olursa, memurların isimlerini alarak şikayette bulunacağımı, devletin resmi muayene kurumu olan Tuv den geçen bir egsozun, bir polis tarafından "bunda hiçbirşey yok" denirken başka bir polis tarafından ceza yazmak istekli aykırı olduğunu söylemesi başka türlü izah edilemez. Sadece arkada bulunan çeki demiri aracın orjinal çeki demirine takılı olduğu için onu aksesuar olarak algılamak istemeyeceklerinden dolayı sökülebilir. Onun haricinde bu dakikadan sonra yapılacak şey orada bulunan polis memurlarıyla ilgili şikayet talebinde bulunmak. Ya da bu işlemi yani daha önce yaşadığın sorunu halleden polis memuruna gidip orada bulunanlarla "elbet tanıyordur" irtibata geçmesini istemek. Orada bulunan lanet ülkenin lanet polisinin amacı günlük ceza kotasını tamamlamak, başka hiçbişey değil. Bu ülke polisinin yeri geldiğinde beni koruyacağına inanmak bile büyük hata...

Tekrar geçmiş olsun diyor, bir kez daha aynı sorununu yaşamamanı temenni ediyorum yavru...

Bir pazartesi sabahı bu kadar belayı kullandığım için de okuyan tüm forum üyelerimizden özür diliyorum...

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzt Eki 31, 2016 1:08 pm 

Üzücü, geçmiş olsun. Hep aynı noktada aynı vatandaş görevde olacaksa ve siz de o yolu kullanıyor olacaksanız, esas sorun nedir onu öğrenmek lazım. Sanmam ama egzoz sesi için bir ölçüm yaptılar mı?

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzt Eki 31, 2016 3:43 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Yaptıkları ölçüm Allah ne verdiyse biriminden oldu ne yazık ki...

Resim

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzt Eki 31, 2016 9:45 pm 
Kullanıcı avatarı

- Benzer hikayeler sanırım hepimizde vardır ancak bu kadarı da artık insafsızlık ve vicdansızlık olmuş.

- Geçmiş olsun Emre'cim. Can sıkan ve insanın enerjisini tüketen hadiseler yaşamışsın gerçekten.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzt Eki 31, 2016 10:49 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Çok geçmiş olsun Emre. Gerekten de kantarın topuzunu fazlasıyla kaçırmışlar. Arkadaşların da dediği gibi bunlar belli bir ceza kotasını doldurmak için oradalar, amaçları koçan bitirmek. Yazıklar olsun ki şu güzelim ülkemin geldiği hallere bak. Hele ki bir polisin "Bu egzozda birşey yok" deyip diğerinin ceza yazmakta ısrarcı olması da olayın en trajik noktası. Bu kişilere kesinlikle kurallara aykırı hareket ve mesleği kötüye kullanma sebeplerinden şikayette bulunmak lazım. Eğer ki emniyetteki tanıdığın sözü geçen birisi ise bu sorunu halledecek ve kulaklarını çekecektir. Aksi taktirde hep bu adamların tacizine mağdur kalacaksın. Gerçekten yazıklar olsun. Tekrardan çok geçmiş olsun dostum. :(

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Çrş Kas 02, 2016 8:41 am 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Geçmiş olsun...
Yapılabilecek aklıma gelen tek husus tüvtürk muayene sonucuyla bir dilekçe yazıp savcılığa , ilgili polis memurları ile ; trafik cezası ile cezalandırılmak yolu ile taciz edildiğin konusunda şikayette bulunmak...
Ya da aynı dilekçeyi bu adamların bölge amirlerine ulaştırmak...

Malesef ceza kotasını doldurmak için yapılan bir uygulama...
Gitsinler kasksız plakasız ruhsatsız ve ehliyetsiz kullanılan binlerce motorsiklete ceza kessinler...

Aynı adamları pusuya yatıp kamerayla kontrol edecen. Hatasız polis asla olmaz. Olsaydı zaten aynasız demezlerdi.... Sonra sen şikayet edecen bunları...

Tekrar geçmiş olsun...

Başa Dön 

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 7 mesaj ] 

Forum ana sayfa » PRELUDE CAFE » PRELUDE SOHBET

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz