Kayıt    Giriş    Forum    Ara    SSS

Forum ana sayfa » PRELUDE CAFE » PRELUDE SOHBET

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Gönderilme zamanı: Cum Ara 23, 2016 12:13 am 
Kullanıcı avatarı

Gümrük Birliği'nin kapsamı genişletiliyor. Tarımdan, sanayiye ve inşaata kadar ekonominin tamamını ilgilendiren düzenlemeler müzakereye açılıyor. Yeni Gümrük Birliği'nin kapsamında halkı ve gündelik yaşamı ilgilendiren önemli maddeler de var. Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) Kurucu Ortağı Sinan Ülgen, konuya ilişkin soruları yanıtladı.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Cum Ara 23, 2016 7:54 am 
Kullanıcı avatarı

Detayları henüz tam bilmiyoruz ancak öyle sanıyorum ki 2. El otomobil getirmek istediğimizde yüksek vergiler ile karşılaşabiliriz. Şimdilik belirli bir model yılı sınırlaması yok diye biliyorum. Kanaatimce; bak şurdan ucuza 2005 accord alıp gelelim dediğimizde burada ki fiyata karşı avantajı olmayacaktır. Ancak; sıfırı 62.000 TL den satılıp şuan piyasası 120-150k olan s2000 gibi araçlar (350z, e30 m3 vs) için avantajlı fiyatlar doğabilir.

Birde bence asıl iyi yönü paranız olsa bile R34 Gtr veya ilk kasa Nsx alamıyordunuz ülkemizde. Maddi olarak güçlü ve bu araçlara ilgisi olan insanların önü açıldı şimdi.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Cum Ara 23, 2016 8:02 am 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Bu konu geniş kapsamlı ve tüketici dostu olursa ve halka indirgenirse gerçekten güzel gelişmeler olur. Mesela kendi açımızdan baktığımızda ben şimdi Almanya daki 95 2.2 VTEC i 2000 Euro ya alabilecek miyim? Vergisi ıvırı zıvırı bana 15 bine gelse de olur. Burada hurda bitk G4 lere o para isteniyor. Yada bu kanun ikinci el oto parçalarını, motor vs gibi parçaları da karşılayacak mı?

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Cum Ara 23, 2016 11:12 am 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Bu kanunun bizim bahsettiğimiz veya istediğimiz gibi ikinci el tüm araç ve parçaları kapsayacağını sanmıyorum. Belli kural, vergi, düzenleme ve ötv sınırlarına takılacaktır. Bunu istediğimiz ölçüde serbest bırakmakta maalesef bizim gibi 3. dünya ülkeleri için zaten iyi birşey değil... Cepte olan paranın bir anda bu kadar fazla dercede yurt dışına çıkacak olması bile ülke ekonomisine zarar veriyor, yani bu kadar fakir bir ülke iseniz, uygun fiyatlarla araç alacağım diye milyarları yurt dışına dökünce yine zararlı siz çıkıyorsunuz, ekonomi çok garip bir kavram ama olacak olan maalesef bu... Eğer üretemiyorsan, elinde olanın tamamını da bu kadar hızlı bir şekilde dışarı akıtman fayda yerine zarar getiriyor. İzleyelim ve görelim, zira bu konuda çeşitli geyikler uzun yıllardır dönüyor zaten...

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Cum Ara 23, 2016 3:34 pm 
Kullanıcı avatarı

Olsa olsa 3 yaşa 5 yaşa kadar 2. el getirtirler daha da fazlası olmaz.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Cmt Ara 24, 2016 6:01 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Bari ikinci el oto parçalarının ithalatını, motor getirip ruhsata işletebilmeyi mümkün kılsalardı. :D

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Cmt Ara 24, 2016 7:29 pm 
Kullanıcı avatarı

Manuel şanzıman getirtebilelimde, gerisi olmasa da olur benim için :D

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Cmt Ara 24, 2016 9:28 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar gümrük vergisi sınırı 75 euro dan 100 euro ya çıkacak diye beklerken bazı siyasi katekulleler neticesinde 30 euroya düştü...
Vatandaşımızı tofaş ile toros ile ve diğerleri ile yıllarca kazıklayan firmaların yaptığı onca yatırım , bu gümrük birliği düzenlemesi ile kapılar ardına kadar açılırsa mahfolurlar...
Ever bazı kanunlar değişecek. Ama bunlar , zenginlerin istediği araç ve diğer gümrük geçişi sıkıntısı olan herşeyi parasını ödeyerek elde edebilmeleri için olacağı aşikar.
Yani kısacası , zenginin parası züğürtün çenesini biraz daha yoracak demektir.
Parası olan vergisini gümrüğünü ödeyip alacak , olmayan da sadece bakacak ve konuşacak.
Aynı nsx in istanbulda yol kenarında ööyle durup sadece onu elde edemeyenlere konu olması gibi...
Var ama yok...

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Cmt Ara 24, 2016 9:34 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Maalesef durum tam da Taner'in özetlediği gibi... Kesin mi bilemiyorum ama aynı şeyi ben de duydum ve bazı arkadaşlar ilettiler. Ekonomimiz harika, ülkemiz gıptayla izleniyor, herkes bizi örnek alıyor, günden güne büyüyor, bunun için ne lazım, 75 euro değil de sınırı 30 yaparsak daha fazla gümrük parası alırız ve devasa firmalara daha fazla muhtaç hale getiririz düşüncesi lazım. Bunlar tam da ülkemiz kadar büyük ülkelerin yönetim düşüncesi, yaşasın büyük ülkem...

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Cmt Ara 24, 2016 9:42 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Hatta üzülerek yazıyorum , büyük ihtimalle mart ayında paypal açılacak ama bunun için her alışverişte ya komisyondan para kazanan firmalar aracılık edecek ya da sadece bazı güzel bankaların kredi kartları geçerli olup , komisyonu da bu güzel bankalar hortumlayacak...
Çünkü buradan anormal bir para geçişi var...

Başa Dön 

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Forum ana sayfa » PRELUDE CAFE » PRELUDE SOHBET

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak: