Kayıt    Giriş    Forum    Ara    SSS

Forum ana sayfa » PRELUDE CAFE » PRELUDE SOHBET

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 30 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: 1995 Accord Abs Problemi
 Mesaj Gönderilme zamanı: Pzt Oca 16, 2017 10:42 pm 
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar bir konuda bilginize ihtiyacım var.

Aracımı aldığımdan beri abs si aktif değildi. Aracımla ilgili ilk mesajlarımda ustamın motorun çalışıp çalışmaması ile ilgili gerekli sigortada denemesini yaptığını söylemiştim.

Ancak çalıştırmaya çalıştığımızda kablolarının aşırı ısındığı gibi bir problem ortaya çıktı.

Sonra ben de amerikadaki bir abimden rica ettim ve gelirken yanında ebayden benim adıma aldığı 2. el abs modülatörünü getirdi.

Ancak şansıma o da çalışmadı.

Bu noktada farklı yerlerde arızaları olduğu tespit edildi ve iki taneden bir tane yapılabileceği ifade edildi. Teknik bir yazım olduğu ve konu ile ilgili bir fikrim olmadığı için doğru anlayamadım.

Şimdi süreç şöyle, araç kısa devre yaptırılarak gösterge panelinden abs lambasından 4 ve 8 arıza kodları okunuyor.

Bu kodlar ile ilgili teknik bir anlatım yapabilecek bir yardım rica edeceğim.

Resim

Resim

Resim

Başa Dön 

Mesaj Başlığı: Re: 1995 Accord Abs Problemi
 Mesaj Gönderilme zamanı: Sal Oca 17, 2017 12:08 am 

Onur, kitaptan ilgili sayfaları tam kopyalayıp yapıştırsana, 4 ve 8 hangi sırayla yanıyor, bu önemli galiba. Yani tabloların en sol ve soldan ikinci sütununun başlığı önemli. Modülatör bildiğin elektrik motoru, bir pompa... Sıkışır da hareket edemezse kablolar ısınabilir.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Sal Oca 17, 2017 8:12 am 
Kullanıcı avatarı

Önce 4 sonra 8 yanıyor. Bunun için abs ciye gönderdiğim kısa bir video var onu ekliyorum.

İlgin için teşekkürler.

https://www.youtube.com/watch?v=mrXxwfA5IZ8

Resim
Resim
Resim
Resim

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Sal Oca 17, 2017 1:08 pm 
Kullanıcı avatarı

Usta 4 numara için "wheel sensör" diyor. Yani tekerlere bağlı olan 4 sensörden birinde veya birkaçında da problem var senin araçta.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Sal Oca 17, 2017 3:06 pm 

ekuzdere yazdı:
Usta 4 numara için "wheel sensör" diyor. Yani tekerlere bağlı olan 4 sensörden birinde veya birkaçında da problem var senin araçta.

Doğru, ama sensörlerden olmayabilir, senin modülatör bozuk zaten, modülatör basıncı kesemezse de bu arızayı yakar diyor. Önce motor adam ettirilip bir bakılır, sonra sensörlere...

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Sal Oca 17, 2017 3:16 pm 
Kullanıcı avatarı

Sensörlerde bir sorun olmadığını usta ifade etmişti bana kontrolleri yapılmış. Araç kontağı kapatıp aracı tekrar çalıştırdığımda arıza lambası yakmıyor, 10mt yürüyünce tak diye abs lambası yanıyor.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Sal Oca 17, 2017 8:33 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

bence bendeki arızanın aynısı ya da benzeri gibi... ama genelde hata kodları birbirinin aynısıdır. bende 53 ve 81 gösteriyordu. pompa motor sıkışması ve beynin bu sebepten dolayı abs sistemini devre dışı bırakması gibi birşeydi... sonra Özkan bana abs pompa motoruna direk olarak 12 volt ver ve motoru dinle dedi... abs modülünün jaklarını söktüm. 12 volt girişi buldum. araba hiç çaşılmıyorken abs modülüne 12 volt verdiğimde önce kesik kesik bir çalışma ve sonunda sıkışıp tamamen durma tespit ettim. abs motorunun sıkışma sorunu olduğu belliydi. ama kablo ısınmasına rastlamadım ya da farketmedim. sonra çıkma abs modülü alıp değiştirdim. bende kalanı söktüm temizledim taktım ama nesini temizledim anlamadım valla. pırıl pırıldı. içinde ortada dönen yamuk mili sağdan soldan tetikleyen fren hidroliği basıncı ve içindeki yaylarla çalışan papuçları biraz sıkışmış gibiydi. ileri geri işlettim bayağı yumuşadı. artık doğrumu yaptım yanlış mı yaptım anlamadım. topladım sonra. aynen duruyor. şimdi sana bir öneri... bendeki abs modülüne 12 volt verip deneyelim. eğer sürekli çalışır ve sıkışma olmazsa ben doğru yapmışım demektir. senin modülü ve pompayı da söküp temizleyelim derim. hatta elinde bir tane daha çalışmadığını düşündüğün varsa onu da haricen dene ve ikisinde de sıkışma varsa birini tamir için denemek bence mantıklı olanı.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Sal Oca 17, 2017 8:38 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

ama şunu da bilir kişi Özkan arkadaşımın tecrübesine sırtımızı yaslayarak danışmak isterim....
abs modülünde fren hidroliği yok iken pompa motoru denenir mi?
denersek motoru yakarmıyız?

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Sal Oca 17, 2017 8:52 pm 

Estapiti, denemek için çalıştırılabilir bence. 1-2 saniyeden bir şey olmaz.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Çrş Oca 18, 2017 10:25 am 
Kullanıcı avatarı

Konuyla ilgili tecrübeli arkadaşlarımız, abilerimiz el atmışlar :D Umarım yakın zamanda çözülür :)

Başa Dön 

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 30 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki

Forum ana sayfa » PRELUDE CAFE » PRELUDE SOHBET

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye