Kayıt    Giriş    Forum    Ara    SSS

Forum ana sayfa » PRELUDE CAFE » PRELUDE SOHBET

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 30 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: 1995 Accord Abs Problemi
 Mesaj Gönderilme zamanı: Çrş Oca 18, 2017 10:53 am 
Kullanıcı avatarı

hondaperformans yazdı:
bence bendeki arızanın aynısı ya da benzeri gibi... ama genelde hata kodları birbirinin aynısıdır. bende 53 ve 81 gösteriyordu. pompa motor sıkışması ve beynin bu sebepten dolayı abs sistemini devre dışı bırakması gibi birşeydi... sonra Özkan bana abs pompa motoruna direk olarak 12 volt ver ve motoru dinle dedi... abs modülünün jaklarını söktüm. 12 volt girişi buldum. araba hiç çaşılmıyorken abs modülüne 12 volt verdiğimde önce kesik kesik bir çalışma ve sonunda sıkışıp tamamen durma tespit ettim. abs motorunun sıkışma sorunu olduğu belliydi. ama kablo ısınmasına rastlamadım ya da farketmedim. sonra çıkma abs modülü alıp değiştirdim. bende kalanı söktüm temizledim taktım ama nesini temizledim anlamadım valla. pırıl pırıldı. içinde ortada dönen yamuk mili sağdan soldan tetikleyen fren hidroliği basıncı ve içindeki yaylarla çalışan papuçları biraz sıkışmış gibiydi. ileri geri işlettim bayağı yumuşadı. artık doğrumu yaptım yanlış mı yaptım anlamadım. topladım sonra. aynen duruyor. şimdi sana bir öneri... bendeki abs modülüne 12 volt verip deneyelim. eğer sürekli çalışır ve sıkışma olmazsa ben doğru yapmışım demektir. senin modülü ve pompayı da söküp temizleyelim derim. hatta elinde bir tane daha çalışmadığını düşündüğün varsa onu da haricen dene ve ikisinde de sıkışma varsa birini tamir için denemek bence mantıklı olanı.

Taner abi teşekkürler, senin dediklerin en başta yapılan ve sonuç alınamadığı için yeniden abs modülatörü getirtmek zorunda kaldığım, ancak onunda çalışmaması yüzünden farklı noktalardaki arızalarından tek bir modülatör imal etmeye çalışan ankaradaki Frenci Bayram firması ile Abs ci Hakan Usta firmalarının beraber ilgilendikleri çalışmaları yapıyorlar bu ilişkiyi de Honda Tech'ten Şeref usta ayrıca yürütüyor :) Amacım ingilizce olan bu dökümanlar ile ilgili bir bilgi edinebilirsem onlar ile paylaşarak deneyimlenmiş tecrübelerden faydalanmak.

Benim bu parçaları alıp da açıp temizleme veya kontrol etmek gibi bir vaktim yok teknik olarak anlamamda :) Ustalara devrettim uğraşıyorlar.

Abs ci hakan usta elektronik devre şemalarını istedi benden kendileri ile paylaştım bakıyorlar.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Çrş Oca 18, 2017 1:14 pm 
Kullanıcı avatarı

Hocam kolay gelsin,

Honda'lar ve bitmek tükenmek bitmeyen ABS/ALB arızaları...

Verdiğin dökümanlar der ki:

4 - Basınç sivici

ABS kontrol ünitesi ve basınç svici arasında şase/kısa devre.
Basınç sivici ON konumunda takılı kalmış.
ABS kontrol ünitesi cortlamoş.

8- Yüksek Basınç Sistemi

Akümülatör gaz kaçağı
Rilif valf (ayar ya da emniyet valfidir bu) ayar değeri değişmiş - Kİ BENCE BUNA YOĞUNLAŞMAK LAZIM
Arka çıkış solenoid valfi çok geç kapatıyor
Basınç sivici ayar değeri değişmiş.

4-8 Ortaya karışık, alevli meyve

Açık devre, dahili kısa devre ya da tekerlek sensörü-şase kısa devresi
Teker sensörü ile ABS kontrol ünitesi arasındaki (+) kablonun şaseye kısa devresi ya da açık devre oluşu
Teker sensörü ile ABS kontrol ünitesi arasındaki (-) kablonun şaseye kısa devresi ya da açık devre oluşu
Teker sensörü ile ABS kontrol ünitesi arasındaki (-) kablonun (+) kabloya kısa devresi.
Soketlerin gevşemesi, kabloların temassızlığı vs
Teker sensörü mesafesinin hatalı ayarlanması.
(EK BİLGİ: HATIRLADIĞIM KADARIYLA 0,5 MM CİVARI BİR BOŞLUK OLMASI GEREKİYOR
EK BİLGİ 2: SOL ARKA TEKERE ÖNCELİK VER)
Arızalı ABS kontrol ünitesi
Modülatör basıncı olması gerektiği gibi düşüremiyor

Umarım faydası olur...

Kolay gelsin

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Çrş Oca 18, 2017 3:20 pm 
Kullanıcı avatarı

Çok teşekkürler Fatihcim, verdiğin bilgileri abs elektroniği ile ilgili ustaya yönlendirdim senin mesajından hemen sonra, onlar da işlerinde iyi olduklarını gösterdiler ve çözmüşler problemi.

Ve senin dediğin sol arka tekerde kablo problemi olduğu ortaya çıkmış durumda. Çıkma kablo aranıp değiştirilmesi sağlanacak ya da alternatif bir uygulama planlanacak.

Şu an için modülatördeki problemler giderilmiş çalışır hale gelmiş.

Yardımın için çok teşekkürler Fatih.

Diğer arkadaşlarıma da ilgileri için ayrıca teşekkürler.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Çrş Oca 18, 2017 10:54 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Onurcum hadi hayırlısı...
Çalışmaların meyve vermesi çok güzel...
Fatih dostum harika yarumlamış.
Yabancı dil bilmek güzel , teknik yorumlama ayrı bir sanat...

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Çrş Oca 18, 2017 11:11 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Kendime bir sıfat biçmiş olacağım, affınıza sığınıyorum ama sadece dil bilmek yetmiyor, iyi biliyorum zira teknik bilgi ve yorumlama bu konularda bence en önemlisi...

Sorunun çözülmesine ve bu denli destek verebilecek arkadaşların aramızda olmasına çok sevindim...

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Prş Oca 19, 2017 12:08 am 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Sorunun çözülmüş olmasına çok sevindim. Bu ABS sorunu öle bir şey ki insanı deli ediyor karşısında o sarı ışığı ve beraberindekileri yanarken görmek.. :)

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Prş Oca 19, 2017 10:07 am 
Kullanıcı avatarı

@Crx-Si

Onurcuğum çok sevindim. Ama yine de kablo ısınmasıyla ilgili olarak -eğer edilmediyse- basınç enstrümanlarını da kontrol etmek fayda getirecektir...

Araçdaş arkadaşım benim...
:)

Bir de AhhortKupeTörkiy forumu mu yapsak, netsek? :P

ABS'in tamir olsun ama hiç devreye girmesin,
Selamlar

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Prş Oca 19, 2017 11:05 am 
Kullanıcı avatarı

hondaperformans yazdı:
Onurcum hadi hayırlısı...
Çalışmaların meyve vermesi çok güzel...
Fatih dostum harika yarumlamış.
Yabancı dil bilmek güzel , teknik yorumlama ayrı bir sanat...

Abi teşekkürler işlerimden dolayı ancak cumartesi günü alacağım. Bir de aküsünü yenileyeceğim yatmaktan ve soğuktan tırtlamış :)

soulless yazdı:
Kendime bir sıfat biçmiş olacağım, affınıza sığınıyorum ama sadece dil bilmek yetmiyor, iyi biliyorum zira teknik bilgi ve yorumlama bu konularda bence en önemlisi...

Sorunun çözülmesine ve bu denli destek verebilecek arkadaşların aramızda olmasına çok sevindim...

Katılıyorum, zaten mevzuyu ben de o yüzden foruma açtım çat pat anlamaktansa teknik olarak yorumlayabilecek bilgi birikimi olmayınca şişiyor mevzu bana göre. Konuyu arızalardan anlayıp bir yorum getirebilmek önemli.

PreludeBB2 yazdı:
Sorunun çözülmüş olmasına çok sevindim. Bu ABS sorunu öle bir şey ki insanı deli ediyor karşısında o sarı ışığı ve beraberindekileri yanarken görmek.. :)

Prelude varken de sol arka teker kablosu zarar gördüğü için okuyucu değiştirmiştim 4ws yi bile etkiliyor bu abs sistemi. Zaten benim için çok önemliydi.

Şimdi bir soru 4. jenerasyon preludelerde 1. jenerasyon abs sistemi mi var çünkü g4 kullanırken ki abs devreye girdiğinde araba akmaya devam ediyordu hissi bende yoğundu, g5 e geçtiğimde frenlerinin daha iyi olduğu kanaati oluşmuştu.

95 accord da 5. jenerasyon ve 4.jenerasyon ile aynı dönemlerde üretilme ve abs gurubu bu noktada aynı dönem üretimi midir diye düşünüyorum. Henüz absyi deneyimleyebilmiş değilim ancak 5.jenerasyon prelüde ile aynı dönemde kullanabildiğim için normal fren olarak baktığımda daha yumuşak ve dozajlaması daha kolay gelmişti lude den inip accorda bindiğimde.

Febr yazdı:
@Crx-Si

Onurcuğum çok sevindim. Ama yine de kablo ısınmasıyla ilgili olarak -eğer edilmediyse- basınç enstrümanlarını da kontrol etmek fayda getirecektir...

Araçdaş arkadaşım benim...
:)

Bir de AhhortKupeTörkiy forumu mu yapsak, netsek? :P

ABS'in tamir olsun ama hiç devreye girmesin,
Selamlar

Kablo ısınması ile ilgili henüz bir bilgi gelmedi bugün abs ci arkadaş aracı frenciye bırakacak ve kontrolleri yapılacaktır tekrarında kablo ısınması vs var mı diye.

Klüp kurma işi ise ben şimdi bir gurup kuruyorum zaten 3-5 kişiyiz biri sen biri ben diğeri de benim arabanın aynısı :) Kalanlar da bizle aynı kafada değil yok boşverdim. Bişi olursa ben arayayım seni en iyisi :) Preludeclub üzerinden sığıntı olarak devam edeceğim ben kenarından köşesinden.

Acil bir frenlemem olmasın abs çalışsın ama hiç devreye girmesin frenlerim daha uzun ömürlü olsun lastiklerim hemen erimesin :)

Teşekkürler yardımın ve ilgin için dostum.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Prş Oca 19, 2017 12:11 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Onurcum g5 in frenlemesini bir sefer 140-150 km süratle giderken ani bir frenleme mecburiyeti ile test etmek zorunda kaldım. en sağdan ağır ağır giden ford transit , lastiği patlayıp sola doğru kafayı bir çıkardı... tam önüme.... en sol şeritten çok yüksek hızlarla gittikleri için ben ancak orta şeritteydim. fordu bir anda önümde görünce frene asılmak zorunda kaldım. mesafem çok yakındı ve o an "tamam , buraya kadarmış" dedirtti... ama direksiyonla hiçmi hiç yön vermedim... dümdüz bastım frene ve neredeyse durmaya yakın ford en sağa zor attı kendini ve önüm açıldı... ben inanamadım açıkcası... eski kullandığım accord bu dirayeti gösteremezdi... zaten onunla buna benzer bir olaydan ötürü kaza yapmıştım... aynısı ve daha kötüsü olur diye beklerken çok iyi bir performans ile karşılaştım... ve lastiklerim yeni değildi...

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Prş Oca 19, 2017 2:45 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Onurcum bizim G4 lerde fren sistemi hep biraz zayıf kalmıştır. Aslında sırf G4 Preludenin değil tüm aynı dönem Hondaları için böyle bir kanı - tesbit vardır. Benim bu güne kadar 1-2 kez kullanmam gerekti acil olarak freni. Bu anlarda da oldukça iyiydi diyebilirim. :) Ama genel olarak çok güçlü değil fren sistemlerimiz. :)

Başa Dön 

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 30 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki

Forum ana sayfa » PRELUDE CAFE » PRELUDE SOHBET

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye