Kayıt    Giriş    Forum    Ara    SSS

Forum ana sayfa » PRELUDE CAFE » ÜYELERİMİZİN ARAÇLARI

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1276 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 123, 124, 125, 126, 127, 128  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: PRELUDE SILVER PROJECT
 Mesaj Gönderilme zamanı: Pzr Eki 08, 2017 2:11 am 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Hepinize kısa bir aranın ardından tekrar selamlar dostlarım.. İşyerindeki yoğun hareketlilik ve buna bağlı olarak çalışma saatlerimin de artmasından ötürü çok fazla zaman ayıramıyorum yaklaşık 1 aydır Prelude çalışmalarına. Ama bu demek değil ki boş duruyoruz yada aklımızda plan - proje yok. :mrgreen:

Uzun zamandır istediğim ve yapmayı planladığım bir projem daha vardı. Buna ufaktan start vermek istedim. Almanya da bulunan ve elinde OEM çok ender rastlanan Prelude ekipmanlarına sahip bir arkadaşımdan Prelude G4 lerde efane halinde olan ve bulunması neredeyse imkansıza yakın DSP Ses Ünitesi + Kasetçalarını aldım. Ürünün ses çıkışı entegresinde muhtemelen bir sorun olduğu için biraz daha ekonomik sayılabilecek bir rakama sahip oldum ama yine de yüksek bir rakamdı tabi 93 model ve 24 yaşında bir sistem için.

DSP ses sistemleri G4 Preludelerde sadece JDM BB4 şase kodlu araçlarda ve özellikle Private Stage gibi modellerinde kullanılmış son derece nadide ve zamanının en üst teknolojisi ses sistemlerinden birisi. Bu sistem 2 Kapı Hoparlörü + 2 arka Hoparlör + 2 Tweeter + 2 Dashboard hoparlörü ve bir Oval Bass dan oluşmakta. İki arka koltuk arasında bulunan bu bass ın kendi amplifikatorü var. Sistem birleşenlerinin şeması şu şekilde.

Resim

Resim

Resim

Benim bu sistem üzerinde daha değişik düşüncelerim var. Sistemi 93 yılındaki gücündeki gibi değil de bunu modern amfilerle destekleyerek ve MP3 Player şeklinde kullanarak modifiye edip son derece güçlü ve sağlam bir ses alırken aynı zamanda da Retro KlasiK OEM görünüme sahip olmayı planlıyorum. Bu üniteler Sadece Japon Radyo Frekanslarına ayarlı oldukları için onları bizim Avrupa Radyo Standart Dalga Boyu Frekansına çıkaracak Band Expander, Cihazı anfi çıkışlı hale getirecek Harness, MP3 - SDKart ve USB okuma özellikli bir aparat ve Yedek olarak da Kaset şekilli kendinden enerji alan Hafıza kartlı bir MP3 ünitesi de yolda geliyor. Yani anlayacağınız son derece uzun soluklu ve modernize olmuş bir ses sistemi kurmayı planlıyorum ama bunu uzun vadeye yayacağım çünkü malumunuz ekonımi şi bu işler. Alınacak Amfileri + Hoparlör ve ıvır zıvır malzemeler maliyetli şeyler çünkü ve bekleyecekler.. Projeden projeye atlayıp para oldukça adım adım yapacağız, olmazsa bekleyeceğiz.

Şimdi gelelim asıl konuya ve siz değerli dostlarımdan yardım almam gereken ana soru işaretine. Bu üniteyi bir Eski kasetçalar uzmanına gösterdim. Kendisi cihazı inceledi ve kasetçalar ünitenin ardındaki 2 ses çıkış entegresinden birinin yanık olduğunu ve kasetçaların altında bulunan kısımdaki bir entegrenin de yanık olduğundan bahsetti. Şu anda elinde buna uygun entegre olmadığını ve bu teybe birşey yapamayacağından bahsetti. Her ne kadar müzik sistemleri elektroniğinden pek anlamasamda bu eylemin "beni uğraştırma bununla" demek olduğunu da anlayabilecek kapasitedeyim. :mrgreen:

Üniteyi kendisinden aldıktan sonra bende içini açtım ve inceledim. Kasetçaların lastiğini değiştirip onarımını yaptım ve daha önce çalışmayan kasetçalar şu an çalışıyor ama sıkıntı şu ses çok az geliyor yada hiç gelmiyor. Radyo zaten band expander olduğundan çekmiyor ve sadece parazit var. Çıkışlara az çok baktım ama gördüğüm kadarıyla bir yanık vs tespit edemedim ama içinde görülmeyen yerde olabilir. Orta da ise bir entegre cidden yanmış durumda ki elektronikçi usta bunun uygunsuz harness ve yanlış voltaj dan kaynaklandığını söyledi. Birkaç foto ile durumu aktarayım sizlere.

Bu benim DSP Ünitesi.. :)

Resim

Resim

Bu ses çıkışlarından birisi.

Resim

Bu da yanmış gibi görünen anakart üzerindeki bir entegre.. fakat bunun şu anda cihazın çalışmasına olumsuz bir etkisini göremedim ama bir fonsiyonu vardır elbette..

Resim

Bu da kasetçalar ünitemizin model kodu.. Pioneer Üretimi bir ürün ve Honda için özel olarak tasarlanmış.

Resim

Şimdi gelelim siz elektronik gurularına sorularıma.. Sizlerin yardımına ihtiyacım var çünkü bu elektronik devre vs işlerinden çok anlamam.. Özellikle bizim kuşak 80 - 90 ların gençlği bu tip Teyp - TV tamircilerini bilirler. Bi ara çok popüler bir meslekti ama günümüzde kaybolmaya yüz tuttu..

Sorum şu... Diyelimki bu ses çıkış entegrelerinden birisi yada ikisi yanık. Bunları herhangi bir Oto teyp ses çıkış entegresi ile değiştirebilir miyiz yoksa illa birerbir ayısı mı olmalı. Takdir edersiniz ki 25 yıllık bir entegre ve artık yenisinin yada iyi durumda çıkmasının bulunabileceğini pek sanmıyorum. İkincisi şu ortada duran yanık entegre ne işe yarıyor.. Onun yenisini bulabilir miyiz? Özellikle İstanbulda elektronikçiler çarşısı yada DoğuBank tarzı yerlerde bu tip entegreler bulunabilir mi?

Bu konularda sizlerin yardımlarını bekliyorum dostlarım.. Bu arada benim DSP üzerinde test çalışmalarım devam edecek.. Sonuçları size an ve an bu başlık altından bildireceğim.. :D

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzr Eki 08, 2017 9:15 pm 
Kullanıcı avatarı

Abi mrb bence pıoner dan sor yurt dışından getirtebilirler bence çünki kodları var herşeyi var.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzr Eki 08, 2017 9:20 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Yigitkbls yazdı:
Abi mrb bence pıoner dan sor yurt dışından getirtebilirler bence çünki kodları var herşeyi var.

Evet bu da bir fikir Yiğidim ve mantıklı.. Dur bakalım onların Türkiye'deki ana bayilerini bulup bir soralım.. Bakalım ne olacak.. :) Girdik yine bir maceraya... Hep zor bulunan, imkansıza yakın şeyleri arıyoruz.. :D

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzt Eki 09, 2017 12:39 pm 
Kullanıcı avatarı

Süper bir proje... Arabada müzik dinlemek benim için her zaman büyük zevk olmuştur... Tebrik ediyorum valla... Büyük ve harika bir proje...

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzt Eki 09, 2017 6:59 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Semih BB9 yazdı:
Süper bir proje... Arabada müzik dinlemek benim için her zaman büyük zevk olmuştur... Tebrik ediyorum valla... Büyük ve harika bir proje...

Teşekkür ederim Semihçim. Sağolsun Facedeki gruptakiler ve oradaki bir Elektronikçi arkadaş baya bi yardımcı oldu. Kendisine buradan da çok teşekkür ediyorum. Aradığım ses çıkış ve Dolby Stereo Entegrelerini Japonya ve Amerika dan bulup; Aliexpress ve EBAY üzerinden aldık. Şimdi yoldalar. Elimize ulaştıktan sonra macera devam edecek.. :D

Yanlız buradaki arkadaşlarımız çok sessiz. Bilgisi olsun olmasın iki kelam etmesini isterdim herkesin ki benim neredeyse hiçe yakın elektronik ve müzik sistemi bilgim olduğunu belitmiş ve yardım rica etmiştim ama sağolsun 1-2 kişi dışında kimse birşey yazmamış. Forumumuzun amacı paylaşım ve destek sonuçta.
Üzülüyorum böyle şeylerle karşılaştıkça.. :roll: :cry:

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzt Eki 09, 2017 7:11 pm 
Kullanıcı avatarı

Abi bu konuda bende senin gibiyim. Sadece bende çok araştırıp doğruya gidiyorum. Yoksa bildiğimden değil. Bildiğim bişey olsa seve seve paylaşıcam seninle ama dediğim gibi bilgim dahilinde ne gerekiyorsa yanındayım. Kolay gelsin abi...

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzt Eki 09, 2017 9:46 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Semih BB9 yazdı:
Abi bu konuda bende senin gibiyim. Sadece bende çok araştırıp doğruya gidiyorum. Yoksa bildiğimden değil. Bildiğim bişey olsa seve seve paylaşıcam seninle ama dediğim gibi bilgim dahilinde ne gerekiyorsa yanındayım. Kolay gelsin abi...

Sağol varol dostum.. Senin bu motive edici yaklaşımın ve bana olan desteğin hep pozitif yönde etkliyor beni.. Moral - motivasyon çok önemli hayatta.. Çok teşekkürler dostum.. :)

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzt Eki 09, 2017 9:53 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Bu siteme hak veriyor ve maalesef diyorum. Forumumuz tabir yerindeyse 3-5 paylaşımcının ötesine geçemez hale geldi. Rakam 3-5 değil tabii, sadece durumun vehametini göstermek amacıyla bu tabiri kullandım.

Bu sitemini de üstüme alınmıyorum zaten...

Bu sistem benim yıllardır hayran olduğum ve Honda'nın donanım koyayım derken kustuğu örneklerden biridir. Müzik camiasında henüz yeni yeni aktif sistemler araçlarda yerini bulmasına ve maliyetinin de çok ciddi rakamlar olmasına rağmen yarı aktif sistemi honda neredeyse 25 sene önce kullanmış.

Bu sistem yarı aktif bir sistem. Teybin altında bulunan dağıtıcıyla ses müziğin yapısına göre tüm kolonlara ayrı ayrı veya aynı anda yayılabiliyor. Bir kolondan keman sesi duyarken diğer kolondan piyano sesi alabiliyorsunuz.

Teybin tamirinin yapılabileceğini düşünüyorum zira ciddi bir elektronikçi üstesinden gelecektir. Fakat sub ve kendine ait amfisi, teybin altında bulunan dönüştürücü ve aktarıcının işlevi tam olarak alınabilecek parçalarla yerine getirilebilir mi buna yanıt vermek zor.

Tüm kolonlar takılacak. Dsp ünitesi sesi her kolona aynen programlandığı gibi ayrı ayrı gönderecek ve bu sistem tam olarak çalışacak. Bu sistem konsol üstünde bulunan center kolon ve arkada bulunan subwoofer olmadan zaten boşa uğraş demektir. Uğraşmaya ve para harcamaya değmez.

Eğer tüm bu parçalar bulunabilecekse bunların gelen her müzikle dönüştürülerek, gelen parçaları crossover gibi kullanarak kolonlara aktarımını sağlayabilmek kolay olmayacaktır.

Yine de tüm bu bahsedilenler, izah etmeye çalıştıklarım elektronik işlemler ve konunun uzmanları için çözüm yolu bulmak kolay olabilir.

Şu detay önemli; bu sistem tam anlamıyla kullanılmayacaksa, dsp ünitesi tam olarak işlev görmeyecekse, araçta bulunan 6 kolon ki buna merkez ve arka sub dahil, her sesi aynı anda çıkaracaksa verilecek paraya harcanacak mesaiye değmeyecektir.

Mesela; aracımda bulunan digital klima ünitesine tüm parçalarıyla sahip olamayacak olsam asla para vermezdim. Olacaksa tam olmalı, tam anlamıyla çalışmalı. Sadece görünüm olarak orada durmasını istemem.

Bu projenin büyük bir takipçisiyim hatta başta geldiğimi iddia etsem fazla abartı olmaz sanırım.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzt Eki 09, 2017 9:55 pm 
Kullanıcı avatarı

Bu konuda bende şikayetçiyim vallaha ozan abi destekçinim.birleyler soruyorum günlerce cvp yok bunsıtalar zaten bir durgunluk kimse kimseye yazı bile yazmıyor bence bir kopukluk var forumda.Eksik bişeyler var ama çözemedim.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzt Eki 09, 2017 10:12 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

soulless yazdı:
Bu siteme hak veriyor ve maalesef diyorum. Forumumuz tabir yerindeyse 3-5 paylaşımcının ötesine geçemez hale geldi. Rakam 3-5 değil tabii, sadece durumun vehametini göstermek amacıyla bu tabiri kullandım.

Bu sitemini de üstüme alınmıyorum zaten...

Bu sistem benim yıllardır hayran olduğum ve Honda'nın donanım koyayım derken kustuğu örneklerden biridir. Müzik camiasında henüz yeni yeni aktif sistemler araçlarda yerini bulmasına ve maliyetinin de çok ciddi rakamlar olmasına rağmen yarı aktif sistemi honda neredeyse 25 sene önce kullanmış.

Bu sistem yarı aktif bir sistem. Teybin altında bulunan dağıtıcıyla ses müziğin yapısına göre tüm kolonlara ayrı ayrı veya aynı anda yayılabiliyor. Bir kolondan keman sesi duyarken diğer kolondan piyano sesi alabiliyorsunuz.

Teybin tamirinin yapılabileceğini düşünüyorum zira ciddi bir elektronikçi üstesinden gelecektir. Fakat sub ve kendine ait amfisi, teybin altında bulunan dönüştürücü ve aktarıcının işlevi tam olarak alınabilecek parçalarla yerine getirilebilir mi buna yanıt vermek zor.

Tüm kolonlar takılacak. Dsp ünitesi sesi her kolona aynen programlandığı gibi ayrı ayrı gönderecek ve bu sistem tam olarak çalışacak. Bu sistem konsol üstünde bulunan center kolon ve arkada bulunan subwoofer olmadan zaten boşa uğraş demektir. Uğraşmaya ve para harcamaya değmez.

Eğer tüm bu parçalar bulunabilecekse bunların gelen her müzikle dönüştürülerek, gelen parçaları crossover gibi kullanarak kolonlara aktarımını sağlayabilmek kolay olmayacaktır.

Yine de tüm bu bahsedilenler, izah etmeye çalıştıklarım elektronik işlemler ve konunun uzmanları için çözüm yolu bulmak kolay olabilir.

Şu detay önemli; bu sistem tam anlamıyla kullanılmayacaksa, dsp ünitesi tam olarak işlev görmeyecekse, araçta bulunan 6 kolon ki buna merkez ve arka sub dahil, her sesi aynı anda çıkaracaksa verilecek paraya harcanacak mesaiye değmeyecektir.

Mesela; aracımda bulunan digital klima ünitesine tüm parçalarıyla sahip olamayacak olsam asla para vermezdim. Olacaksa tam olmalı, tam anlamıyla çalışmalı. Sadece görünüm olarak orada durmasını istemem.

Bu projenin büyük bir takipçisiyim hatta başta geldiğimi iddia etsem fazla abartı olmaz sanırım.

Bu güzel yazı ve yorumların için çok teşekkürler dostum. İnceden sitemimi çok güzel anlamış ve değerlendirmişsin üstadım. Elbette sitemim kesinlikle sana değil zaten ki keza sen her konuya elinden gelenin fazlasıyla destek olan yorum yapan birisisin. Sağol varol dostum.

Sevgili dostum bu konuda özellikle senin gibi müzik ve araç ses sistemi gurusu birinin yorumlarını ve görüşlerini almak istedim. Keza senin düşüncelerin benim için çok önemli. Sistemi elimden geldiği kadar tam anlamıyla kuracağım üstadım. Elimde şu anda Dashboard daki DSP orta hoparlör ve arka subwoofer sistemi mevcut. Fakat yaklaşık 25 yıllık olan bu sistemi elden geldiğince modernize etmeye ve zamanında kullanılandan çok daha kaliteli bir ses almaya çalışacağım. Aracımda şu anda Sony hoparlörler var ve seriyi Sony ürünleri ile tamamlayacağım. Hem bütçe olarak çok aşırı değil hemde verdiği ses kalitesi fiyat - performans oranına göre çok iyi.. Şu anda kafamda Çift amfili bir sistem var. Sürekli olarak araştırıyorum. Hergün sizler gibi bu konuda bilgi sahibi dostlarımızdan yeni şeyler öğreniyorum. Amacım 25 Yıllık bu sistemi günümüz modern ekipmanlarıyla harmanlayıp. Bu sistemden mümkün olan en fazla verimi alırken bunu OEM görünüm ile yapmaktır. Bu arada DSP nin tüm ekolayzer fonksiyonlarından da faydalanmak. Bakalım zamanla adım adım ilerliyecez. İlk aşama ana ünitenin sapasağlam - tam işler duruma getirilmesi. :)

Desteğin ve yanımda olduğun için tekrardan çok teşekkürler dostum.. Sağol varol. :)

Başa Dön 

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1276 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 123, 124, 125, 126, 127, 128  Sonraki

Forum ana sayfa » PRELUDE CAFE » ÜYELERİMİZİN ARAÇLARI

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye