Kayıt    Giriş    Forum    Ara    SSS

Forum ana sayfa » PRELUDE CAFE » ÜYELERİMİZİN ARAÇLARI

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 158 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: 07 FK 401 - G5 G82P
 Mesaj Gönderilme zamanı: Çrş Eki 12, 2016 9:14 am 
Kullanıcı avatarı

Herkese merhabalar,

Kendimi tanıttıktan sonra sıra aracımı tanıtmaya geldi. Daha önce bahsettiğim gibi neredeyse hep honda bindik ancak yıllar öncesi çocukluğumdan kalma Bmw e39 hevesim vardı. Öğrenciliğimin son sınıfında araba alıp satmaya başladım, mezun olduktan sonra girdiğim iştende elde ettiğim parayla Ekim 2015’de Bmw’mi almıştım. Heves kısa sürdü, nitekim arızasız hafta geçiremez arkadaşlarımla görüşemez oldum :D Araçlarıma para harcamayı severim ama zorunlu değil keyfi olursa :D

Resim

Çok geçmeden şubat 2016’da sattım. Tam 1 ay içinde 6 şehir gezdim ve kendime uygun civic vti, accord 2.4 veya manuel amerikan accord bulamadım. Derken Taner abimin tavsiyesi üzerinde Antalya’da bulunan aracımın sahibi ile iletişime geçtim. Satılık ilanında ki fotoğrafların filtreli ve efektli olması sebebiyle aracın düzgün olduğundan pek umudum yoktu, kendim bile gitmedim araca bakmaya. Antalya’dan bir arkadaşımı yönlendirdim ve kendisi akşam beni arayıp gel bu aracı al dedi. Durum böyle olunca birkaç gün sonra Antalya yoluna koyuldum. Şehir içinde uzunca süre test edip ekspertize soktuktan sonra aracı teslim aldım. Komple boyalı diye yola çıkmıştım ancak tavan ve bagaj kapağının orijinal çıkması bana bonus oldu :) Aracımın genel durumu motor ve şanzımanı gerçekten iyi durumda, iç mekanda kırık, dökük, eksik herhangi bir parçası olmayışı, genel olarak diri kamış olması hoşuma giden taraflarıydı. 4ws, hız sabitleme, sunroof, klima vb donanımları sorunsuz çalışıyor. Dış boyası ve görünüşü ise ilgi istiyordu. Yapılacak işleri vardı, değişmesi gereken yerler vardı ama sevdim ben arabamı. Ve yavaş yavaş fırsat buldukça toplamaya başladım. Şuan 7 ay doldurduk kendisiyle. Prelude aldığım için çok memnunum. Şimdide aracıma yaptığım işlemleri anlatayım.
Aracım 2013 yılı sonunda Ankara’da idi ve fotoğrafta göründüğü vaziyetteydi.

Resim

Aracı ilk alıp geldiğim ve yıkadığım gün. ( sol parkın patlak olduğunu bu esnada gördük :D )

Resim

Sonrasında ki gün de aracın içini gündüz gözüyle çektim. Acilen paspas siparişi vermem lazımdı. Paspas manyağıyım, illaki kalıbına uygun halı paspas olacak. Bu konuda bi sapıklık var içimde :D Öğrencilik yıllarımda kullandığım twingoma Fransa’dan orijinal halı paspas getirtmiştim :D

Resim

Resim

Sonrasında sağ kapıdan gelen tıkırtılar için starklipsden hepsinin yenisini sipariş ettim. Ve müsait olduğum bir gün açıp hepsini yeniledim.

Resim

Aracımın sinyallerinin ve farlarının soluk oluşu çok yorgun bir görüntüye sebep oluyordu. Japonya’dan çektim hemen güzel bir çift sinyal takımı ve evimin önünde de montaını yaptım.Burada da gelen ile çıkanın karşılaştırması :)

Resim

Demiştim paspas önemli diye, paspas şart, olmazsa olmaz. İstanbul’da hepimizin bildiği yerden siparişini verdim ve birkaç güne geldi. Dokusu ve kalınlığı güzel, kalıbı birkaç küçük nokta harici hatasız denilebilir. Almayı düşünenler için tavsiye ederim.

Resim

Aracımın yaylarının orijinal oluşu benim günlük hayatım için büyük avantaj. Çünkü ben bu aracı hafta sonu aracı veya hobi aracı olarak değil günlük araç olarak kullanıyorum. Haftada bir Isparta’ya gidip geliyor, arkadaşlarımla mangala pikniğe yine bu araçla gidiyorum. 207.000km’de aldığım aracım 7 ayın ardından şuan 220.000’i geçti. Buda bir piknikten “Yayım orijinal, kafam rahat” adlı çalışmam :D

Resim

Aracımın genel olarak pasta cilaya ve tamponlarının boyaya ihtiyacı var, ama ben yinede aradabir elle idareten cila atıyordum. Buda yine o günlerden bir iki kare, yaz aylarında en sevdiğim hobilerimden biridir arabamı cilalamak.

Resim

Resim

Vites topuzunun içten kırık olması tak etti, yeni topuz aldım. Paspaslarla beraber mevcut iç kısım :)

Resim

Resim

Şu ana kadar fotoğrafların hepsi ya sol arkadan, ya sağ önden farketmişsinizdir :D :D Bir sebebi vardı çünkü, totomuz vuruktu :D

Resim

Demiştim mangala pinkiğe giderim diye, üstte ki fotoğraftan sadece birkaç gün sonra :D
4ws’mizde aldığım günden bugüne sorunsuz bir şekilde çalışıyor şükür. Ne bir ışık ne bir arıza yaşamadım şu zamana kadar.

Resim

Resim

Şimdiiiiii günlerden 15 ağustos idi, işim gereği antalya DSİ 13. Bölgeye gitmem gerekti. Atladım arabaya sabah koyuldum yola. Ve cafcaflı bir ağustos gününde Antalya’da ışıklarda beklerken hararetin yükseldiğini farkettim. DSİ 13. Bölgenin Antalya’nın Denizli girişine yakın olması şansım olsa gerek ki hemen kaloriferi sonuna kadar açıp çokda yükseltmeden varacağım yere varıp stop ettim. Normalde ortanın aşağısına sarkık duran hararet ortanın biraz üstüne çıkmıştı. İşlerimi halledip 3-4 saat sonra çıktım ve aracı hemen ısınmadan ADA Honda’ya götürdüm Antalya’da. Durumu anlatınca Adnan usta hemen eline gaz ölçer gibi değişik bir vakumlu tüp alıp radyatörün içine soktu ve egzoz gazının radyatörde gezdiğini yani contanın gidik olduğunu söyledi. Aracı bırakıp Denizli’ye otobüs ile döndüm ve neyin değişmesi, ne yapılması gerekiyor ise hepsini yapın dedim kendisine. Aracın işlemleri 4 gün sürdü ve her gün telefon ile iletişimde idik usta ile. Kapak contası, subap keçeleri, bujiler, ve benim önceden satın aldığım külbütör contası, termostat, fan müşürü hepsi değişti. Daha sadece 1000km önce değiştirdiğim yağ ve yağ filtresi de tekrar yenilendi. Sökülen kapak rektefiyeye gitti ama rektefiyeye gerek duyulmadığı için geri gönderildi. Blokda da herhangi bir işleme gerek duyulmadığı için motor toplandı. Cuma günü 19 Ağustos’da gidip teslim aldım aracımı. Gündüzden araç ile klima açık vaziyet Ağustos sıcağında Antalya’da 1 saat kadar gezdim. Hararetle ilgili herhangi bir problem görmeyince aracımla Denizli’ye doğru yola çıktım.

Resim

Böyle bir durum yaşanması aslında canımı sıktı, ne yalan söyleyeyim. Arabamla gittiğim şehirden otobüsle dönmek hoşuma gitmedi. Ama bu işlemlerden sonra aracım daha huzurlu çalışır oldu. Her geçen gün güvenim artıyor kendisine. Bu işlem 215.000 km’de gerçekleşti. 2 ay bile geçmemiş o tarihten 220.000 i geçtik şuan :D :D

Hoplayan zıplayan far ampul soketlerimizide çan çin çonlu arkadaşlar sağolsun birebir yapmışlar. Yeniledik hepsini :)

Resim

Bir Pazar günüydü, müsait olunca arabama ayırdım vaktimi. Temizlik imandan gelir :D

Resim

Resim

Resim

Galiba fotoğraf herşeyi anlatıyor. 4’lü tuşu elimde kaldı :D :D Söküp arkasına baktığımda 2 cıvata yuvasının uç kısımlarından kırıldığını gördüm. Kalan kısımları vidasızdı, akıllı vida ile klavuz açıp daha uzun şaftlı cıvata ile problemi çözdüm. Açmışlığada temizledik tabi ki :)

Resim

Resim

Resim

Sıra gelmişti kapı çıtalarına, soyulmuş, üzerine folyo çekilmiş, hatta o da yırtılmış o derece kötü görüntüye sahipti. İlk olarak şoför tarafını çıkarmadan araç üzerinde zımparalayıp boyadım, sonuç hoşuma gitmedi. Pütürlü ve heterojen bir hal aldı.

Resim

Resim

Ertesi gün sabahtan işe koyuldum ve 2 kapı çıtasını ve silecek kollarını çıkartıp balkonda güzelce işleme aldım. Silecekler kolay iş ama çıtalar saatlerimi aldı. Falçata ile kazı, eğele, zımpara ile pürüzsüzleştir zahmetli işmiş :D Sonuçlar aşağıda ki gibi oldu

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Sonrasında sıra geldi mıcırlı yollarda ayna tarafından gelen sese. İşlem basit aynayı sök, o bölgenin ölçüsünü al, tek tarafı yapışkanlı ince yalıtım malzemesi kullan ve aynayı geri tak :) Ayna bağlantı pulunun oturduğu yerede birkaç kat kağıt bant ile dolgu yaptım. Zerre ses gelmez oldu, başarılı ve basit işlem.

Resim

Resim

Resim

Kapı switchlerimin düzgün çalışmadığını farkettim, bazen kapıyı açınca tavan ışığı geçikiyor, titriyor veya aracı açıp binsem bile araca kapı lambasının yanmadığı farkettim. İlk gördüğüm yapı markete girip meşhur WD-40 ile kolayca temizledim

Resim

Bayram önü aküm küçük latifeler yapmaya başladı. Geç marş almalar, camların yavaş kapanmaya başlaması, klima açınca vibrasyon artısı. Bize akü yolu gözükmüştü yani. Gidip yeni akümüzü aldık, hazır el atmışlığa birde tutucu sipariş ettim. Kaput içi b*k götürüyor görüldüğü gibi :D

Resim

Sıra geldi sağ arkadan gelen sese. Ses köy yolunda 120km/h hızı geçince gelmeye başlıyordu. Sağ arkayı söküp tavan döşemesi, sunroof drenajı ve sac aralarına yine yapışkanlı yalıtım malzemesi koydum ve sesi kestim.

Resim

Resim

Şimdi burası benim kafamın attığı nokta. Evimin yolunda düzgün asfalttan bozuk yola inen ve tam burada yükseklik farkı bulunan bir kısım var. O düzgün yoldan bozuk yola inerken sağ kısımdan öyle lanet bir ses geliyordu ki, sanki birşeyler yerinden çıkıp başını alıp gitti. Buldum yerini, torpido kilidi. Elimi korkak alıştırmadım bastım ne varsa, hadi şimdi oynasın sıkıyorsa :D

Resim

Sıra geldi Kuşadası buluşması önce spoilerımı takmaya. Satın aldığım tarihlerde yurtdışında olmam sebebi ile kargoyu aileme yönlendirdim. Geldiği günden bugüne de açıp ne var diye bakmamıştım. İnsan aracının buluşmalarda güzel görünmesini ister, bunda anormal bir şey yok. O güne kadar ertelediğim açmadığım ürünü o hafta açasım geldi. Eski aracımın spoilerı üzerinde bu vaziyet durmaktaydı. Sonrasında yaşananları biliyorsunuz, gülüp geçelim :) :)

Resim

Bunlarda Kuşadası buluşmasından bonus görüntüler :)

Resim

Resim

Şimdi sırada ön tampon boya, yeni farlar, intake resonatör iptali, kaput içi temizliği, ve eğer tampon el verirse kare app var. İnşallah zaman içerisinde gerçekleştirebilirim hepsini.

Başa Dön 

Mesaj Başlığı: Re: 07 FK 401 - G5 G82P
 Mesaj Gönderilme zamanı: Çrş Eki 12, 2016 9:25 am 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Bir gelmişsin, pir gelmişsin...
İşte forum olarak bizim istediklerimiz de bunlar...
Paylaşım harika birşey ve bu detayları izlemek harika. Yapılan tüm çalışmaları büyük bir keyifle okudum. Umarım bu arzun ve şevkin devam eder ve biz de senin paylaşımlarınla mest oluruz.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Çrş Eki 12, 2016 9:41 am 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Emrecim mükemmel paylaşımlar ve çalışmalar dostum. Senin çalışmalarını Beyaz G4 aracınızdan biliyorum ve takdire şayan işler çıkarıyorsun. Bu aracında da yine harika ve tam yerinde işlere imza atmışsın. Bu tip çalışmalar benim en sevdiğim tip işler. Bize senin gibi Preludeciler lazım. Keyifle ve büyük bir ilgiyle okudum çalışmalarını.. Süpersin dostum. :D

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Çrş Eki 12, 2016 9:47 am 

Super abicim, anlatım da çok özenli ve eğlenceli olmuş. Peki bu araçlara sahipleri niye lego muamelesi yapıyor, bir fikrin var mı :)

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Çrş Eki 12, 2016 9:55 am 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Emrecim işte olay budur...
Harika çalışmalara imza atmışsın...
İlerleyen zamanda yaptığın işlemlerden bazılarını ben de yapacağım.
Bunlar bana ve herkese referans olacak nitelikte...
Eline kokuna sağlık.
Yaptığın çalışmsları buradan paylaştıkça sen de bizler de daha da keyif alacağız.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Çrş Eki 12, 2016 10:05 am 
Kullanıcı avatarı

soulless yazdı:
Bir gelmişsin, pir gelmişsin...
İşte forum olarak bizim istediklerimiz de bunlar...
Paylaşım harika birşey ve bu detayları izlemek harika. Yapılan tüm çalışmaları büyük bir keyifle okudum. Umarım bu arzun ve şevkin devam eder ve biz de senin paylaşımlarınla mest oluruz.

Aldığımdan beri kendi çapımda eksik gördüğüm yerlerini, hoşuma gitmeyen yerlerini yeniliyordum. Foruma yazmaktan çekinmiştim şu zamana kadar. Kuşadası buluşması dönüm noktası oldu benim için :) Senin aracıda takipteyim abi ;) Teşekkür ederim

PreludeBB2 yazdı:
Emrecim mükemmel paylaşımlar ve çalışmalar dostum. Senin çalışmalarını Beyaz G4 aracınızdan biliyorum ve takdire şayan işler çıkarıyorsun. Bu aracında da yine harika ve tam yerinde işlere imza atmışsın. Bu tip çalışmalar benim en sevdiğim tip işler. Bize senin gibi Preludeciler lazım. Keyifle ve büyük bir ilgiyle okudum çalışmalarını.. Süpersin dostum. :D

Okuyan arkadaşlar belki yanlış anlayabilir, açıklığa kavuşturayım beyaz G4 benim değil ev arkadaşımın idi ama işlerini beraber yapmıştık :) Çok teşekkür ederim abi, bende senin çalışmalarını youtube kanalından takip ediyorum zaten hep. Ama o kaput için neydi öyle ya, canlı görmek daha güzel oldu :D

ozerki yazdı:
Super abicim, anlatım da çok özenli ve eğlenceli olmuş. Peki bu araçlara sahipleri niye lego muamelesi yapıyor, bir fikrin var mı :)

Sağol Özkancım. Dur tahmin edeyim, yeşil olduğu için mi ??? :D :D :D

hondaperformans yazdı:
Emrecim işte olay budur...
Harika çalışmalara imza atmışsın...
İlerleyen zamanda yaptığın işlemlerden bazılarını ben de yapacağım.
Bunlar bana ve herkese referans olacak nitelikte...
Eline kokuna sağlık.
Yaptığın çalışmsları buradan paylaştıkça sen de bizler de daha da keyif alacağız.

Bu arabayı almamı sağlayan kişi sensin zaten abi, sonrasında da çok defa görüştük seninle. Her şey için teşekkür ederim. Yaptığım işlemleri de burada paylaşacağım artık :)

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Çrş Eki 12, 2016 11:35 am 
Kullanıcı avatarı

Güzel konu olmuş takipteyim.

Güle güle kullan geç geldin ama doldurmuşsun arşivini :)

Araç harika görünüyor titiz olduğun açık aracın emin ellerde olduğu açık.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Prş Eki 13, 2016 9:39 pm 
Kullanıcı avatarı

Aramıza hoşgeldiniz, sAnirim telde görüşmüştük sizinle benim araca taliptiniz yoksa bileti aldım gidiyorum yeşili almaya demiştiniz :) Güle güle kullanın

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Cum Eki 14, 2016 12:08 am 
Kullanıcı avatarı

Berk9can yazdı:
Aramıza hoşgeldiniz, sAnirim telde görüşmüştük sizinle benim araca taliptiniz yoksa bileti aldım gidiyorum yeşili almaya demiştiniz :) Güle güle kullanın

Evet gecenin köründe arayıp araban satılık mı diyen bendim :D Teşekkür ederim, senin tazmanyanın işleride biter umarım yakında :)

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Cum Eki 14, 2016 12:14 am 
Kullanıcı avatarı

ekuzdere yazdı:
Berk9can yazdı:

Evet gecenin köründe arayıp araban satılık mı diyen bendim :D Teşekkür ederim, senin tazmanyanın işleride biter umarım yakında :)

Doğru hatırlamışım güle güle kullanın.Benim araç artık proje olarak bitti son sipariş faslı kaldı onuda önümüzdeki hafta içinde vericem gerisi ustama kalıyor :)

Başa Dön 

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 158 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Sonraki

Forum ana sayfa » PRELUDE CAFE » ÜYELERİMİZİN ARAÇLARI

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye