Kayıt    Giriş    Forum    Ara    SSS

Forum ana sayfa » PRELUDE CAFE » ÜYELERİMİZİN ARAÇLARI

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 26 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: 34 "BYE" 49 / GAZİANTEP
 Mesaj Gönderilme zamanı: Pzt Kas 26, 2018 11:18 am 
Kullanıcı avatarı

- Gecikmeli de olsa geçmiş olsun. Elinize emeğinize sağlık. Daha büyük bir problem çıkmadan yada yolda kalmadan altta yatan sorunların çözülmesi adına epey bir işlem yapılmış. Araçla herhangi bir seyahate gönül rahatlığıyla çıkabilmenin keyfini sürmen dileğiyle kazasız belasız inşaAllah...

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzr Ara 02, 2018 8:43 pm 

Crx-Si yazdı:
Konu silindir kapak contasından çıkıp nerelere gelmiş. Çok geçmiş olsun ve de çok şanslısın dostum. Hazır açılmışken en doğrusu ve güzeli olmuş, tabi biraz zorunlu bir durum motor yapılması ancak krank vs sorun olmadan yapılıyor olması mutluluk verici. Dediğin gibi düzgün insanların elinde kalsaymış çok daha kolay olurdu. Ben bu arabanın evvelki yıllardaki yüksek kondisyonlu halini hatırlıyorum da senin aldıktan sonraki halini görünce ilk başta üzülmedim desem yalan olur. Ancak seninle Kütahyadaki konuşmalarımızdan sonra bu aracın senin ellerinde toparlanacağını anlamıştım, hatta Turgay ile de konuşmuştuk bu aracın geçmişini hafiften. Forumda olman ve paylaşımlarınla araca yaptıklarınla bunun ne kadar doğru olduğunu göstermiş oldun dostum. Bu güzel aracı yeniden hayata döndürdün eline sağlık. Artık motorda yapıldı uzun süre kafan rahat, gerisi ince iş ve paraya dayalı uzun soluklu bir süreç olacak, ben de takipçilerindenim...

Sevgili Onur,
Öncelikle geçmiş olsun dileklerin için çok çok teşekkürler ediyorum. Doğrusu forumda ki ıssızlıktan dolayı tam bu foruma olan inancım yıkılmak üzereyken yaptığın yorum ilaç gibi geldi...Artık motorumuz yapıldı şimdilik rodaj dönemindeyiz o dönemide attalttıktan sonra uzun bir süre kafamız rahat olacak, şimdilik aracı olabildiğince nazik kullanmaktayım, tabii araç tamirhane ye girmişken depomuzu temizlettik, ustamızın karşı tarafında ki sanatkar elektrikçiye kalorifer ampüllerimizi yaptırdık, farlarda OEM e döndük, hemde sarı ampülle :) benzin depomuzu temizlettik biraz da benim titizliğim ve zaten araç yatıyorken hadi şunu da yapalım hadi bunu da yapalım derken epey bir toparlanma yaptık. Tabii benim iş yoğunluğumdan ve sanayinin yaklaşık 22km şehir dışında olmasından yapılan her işlemin detayları fotoğrafı yok ama olabildiğince paylaşımlarım devam edecek.

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzr Ara 02, 2018 8:50 pm 

DoctoR yazdı:
- Gecikmeli de olsa geçmiş olsun. Elinize emeğinize sağlık. Daha büyük bir problem çıkmadan yada yolda kalmadan altta yatan sorunların çözülmesi adına epey bir işlem yapılmış. Araçla herhangi bir seyahate gönül rahatlığıyla çıkabilmenin keyfini sürmen dileğiyle kazasız belasız inşaAllah...

Çok teşekkürler ediyorum Kadir Hocam. Mevsim şartları el verirse benimde gönlümden geçen, bir uzun yol testi yapmak ve rodajın bir kısmını uzun yola dağıtmak ve bütçe olarak biraz dinlenmek. Bu yapım süreci ve benim titizliğimden kaynaklanan bazı ekstralar ve aracı daha da güzelleştirme arzum ne yalan söyleyeyim beni biraz yordu...

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzr Ara 02, 2018 9:20 pm 

Tekrar Merhabalar,
Bloğumuz işlemden geçti. Bloğun pırıl pırıl parlayan halini paylaşabilmeyi çok isterdim ama maalesef benim elimde de fotoğraf yok iş yoğunluğum ve söz konusu sanayinin uzaklığından dolayı aracın yanına vardığımda maalesef motor dizilmişti. Neyse sağlık olsun diyoruz...

Tamirat boyunca nizami çalıştık.
Resim

Facebookta paylaşılan servis kataloğunun 60 sayfalık bir kısmının çıktısını alıp ustama götürdüm ki, bu kısımda vidaların ne kadar torkla sıkılacağı vardı, ve ustam çok sevindi keşke her müşteri senin gibi olsa dedi, bu arada kendisi vakti zamanında uçak motoru vs açtığı için bu kitapçıkta ki İngilizce terminolojiyi anlıyor hatta kendisine lazım olan kısmını ait terminolojiyi benden daha iyi biliyor.

Resim

Tamponumuz farları değiştirebilmek için söküldü...Resim

Sis farlarını uygulayabilmek için tamponumuz, Tamponcumuz Ersin Ustada 2-3 gün kaldı [malum iş yoğunluğu ustamız sanatkâr buna bağlı olarak ta hak ederek popüler ve yoğun :)], Bu proje de çoktandır aklımdaydı ama kaportacı elektrikçi tamponcu hepsinin müsait olmasını gerektiren bir kombine çalışma olduğu için bir kaç kez direkten dönmüştü.

Resim
Üstteki resimde motorumuzun dizilip araca monte edilmiş hali artı OEM farlı ve sis farlı yeni imajımız.
Bu resimde sisler o kadar belli olacak bir açıdan çekilmemiş ama ilerki paylaşımlarımda daha da belli olan fotoğraflar gelecek....

Bu arada aracın ön aksları tornalandı ustam sağolsun sol aksı denedikten sonra tornacıya olmamış bu deyip bir daha tornalatmış. Klima kompresörünün bilyası değişti. Benzin depomuz temizlendi. Aracı aldığımdan bu yana benzin yolları namına şu an bir tek enjektörler kaldı oda şimdilik iyi durumda...

Resim

Resim

Motorumuzun dizildikten sonraki yakın plan çekimleri...

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzr Ara 02, 2018 10:37 pm 

Aracımızı Motor Ameliyatı için yatışa vermişken Elektrik Ustamızla yaptığımız kozmetik değişiklerden küçük dokunuşlardan söz edelim:

Kalorifer Panelimizin ayar düğmelerine denk gelen kısmına ait ışıklandırma yanmıyordu, yalıtım da sıkıntııydı fan açılınca içeriyi bunaltıcı bir sıcak basıyordu. Bu niyetle kalorifer panelmizi söküldü, ustalarıma kalorifer içindeki ampülü gösterdim resimden bu kolay bir malzeme buluruz dediler ama 2 sanayi sitesinde sormadıkları yer kalmadı yine de bulamadılar. Kumpasla ölçülüp 8mm çapı olduğunu öğrendik Toyota yetkili servisinde bir ampülü cetvelle ölçüp aldık ama araç başına gittiğimde milimetrik bir farkla bol geldi. Bir çift ampülüde ölçüsünü satış danışmanlarına aldırarak starklipsten aldım ama o da küçük geldi...Bu arada kalorifer panelimizin çerçevesi kırıklarla dolu çıktı iyi ki aracın yanına gitmişim. Sağolsun bu konuda Hasan hocam imdadıma yetişti elinde çerçeve ve panel varmış ampülleri de iki kontol ünitesinden uydurduk. Ayrıca ampüllerden birinide bizzat elimde Toyota servisine götürünce duyu birebir olan tırnakları itibariyle yerine tam oturan ampülden de Toyota da bulduk. .(bilginize)

tabii bunlar olurken küçücük bir ampül ve kırıklarla dolu çerçeve yüzünden araç ekstra iki gün daha yattı...

Resim

Toyotadan ilk önce ölçüye istinaden aldığım ama küçük gelen ampül. :(

Resim

Resim

Burada da bizim araçlardan çıkan ampül ile O küçük gelen ampül bir arada, birini de kerpetenle duydan çıkarıp sadece ampülü aramak istedik ama duyun içinde cam kırıkları kaldı :(

Resim

Resim

Üstteki resimlerde Toyota'ya bizim araçtan çıkan ampülü götürerek birebir yan yana getirerek aldıklarım. Çok şükür kalorifer ünitesinde ki yuvaya tam oturuyor, ama watt ve amper olarak düşük olması ve renk olarak farklı olmasından nasıl çalışır onu deneyemedik.
Neyse koca motoru indirdik bindirdik ama hiçbir şey beni bu ampül kadar yormadı ve yıpratmadı, ama sonunda başardık...Bu arada sevgili Yiğit Han'a çok teşekkür ediyorum kendisi olmasa bu ampülü Toyota'ya sormak aklıma bile gelmezdi. Maalesef Antep'te bu ampül japoncular da yok...

Yalıtımımız da düzeldi çok şükür...
OEM farlarımız takıldı ve limon sarısı mpülde yine şehir dışından bulundu...

Resim

Üstteki resimde sarılık pek belli olmuyor ama...

Resim

Sanırım bu resim iş görür. Ampülümüz Photon marka 60 watt elektrikçim markayı beğendi kendisi ilk defa görüyormuş bu markayı bakalım.

Resim

Tamponumuza hemen küçük bir nazarlığı da kondurduk...

Sislerimiz de bu süreçte takıldı.

Sis farlarımız için olumlu olumsuz her fikre açığım zaman zaman sis kapağı gözüme itici görünüyor. Takıldıktan sonrada araçla içli dışlı olma fırsatım pek olmadı...Acaba sis kapaklarını başka bir renge mesela gümüş gri veya mat siyaha çevirsem mi diye aklıma takılıyor.

Bu arada Haziran ayında ön camım iç taraftan dikiz aynasının olduğu kısımdan çatlamaya başlamıştı ve çatlak biraz genişlemişti...20 Haziranda verdiğimiz cam, Kasımın 12'si gibi üretimden çıktı 17 Kasım da yerine takıldı. Bu siparişle beraber Bursa'dan Nihat beyinde cam sıkıntısı giderilmiş oldu...

Resim

Resim

Bu arada malum havaların hem kapalı gitmesi hem havanın saat beşte kararrması sonucu araın son şekline ait derli toplu güzel bir resim şimdilik yok...

Başa Dön 

Mesaj Gönderilme zamanı: Pzt Ara 10, 2018 10:46 am 

Bu işlere devam eden, devam edip de forumda paylaşan bir tek siz kalmışsınız, tebrik ederim. Çok güzel olmuş, iyi günlerde kullanın.

Başa Dön 

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 26 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3

Forum ana sayfa » PRELUDE CAFE » ÜYELERİMİZİN ARAÇLARI

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak: